شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

ویزا استرالیا

استرالیا کشوری شگفت انگیز و آرام با زیبایی های طبیعی منحصر به فرد، آب و هوای عالی و سیستم آموزشی بی نظیر، موقعیت خود را به عنوان یکی از مقاصد برتر برای افرادی که قصد زندگی، تحصیل، کار، سرمایه گذاری و بازدید دارند، تثبیت کرده است. استرالیا بر اساس فاکتورهای مختلف یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت است و همیشه به عنوان یک مقصد جذاب برای افراد ماهر و با استعدادی بوده که به دنبال مهاجرت به کشورهای پیشرفته هستند.
مهاجرت و اقامت در یک کشور جدید برای بسیاری یک فکر هیجان انگیز است. استرالیا یکی از پذیراترین کشورها برای مهاجران با پیشینه های فرهنگی متنوع و یک مقصد مهاجرتی باورنکردنی است. همچنین یک مرکز آموزشی برای متقاضیان واجد شرایط از سراسر جهان است.
به عنوان کشوری که بر پایه مهاجرت بنا شده است، رشد تاریخی قوی جمعیت استرالیا هم از افزایش طبیعی و هم از مهاجرت خالص خارج از کشور ناشی می شود. مهاجرت با تقریباً ۷ میلیون نفر از جمعیت ۲۵ میلیونی استرالیا که در خارج از کشور متولد شده اند، سهم قابل توجهی در اقتصاد استرالیا داشته است. جامعه استرالیا با حضور گروه‌های مهاجر دائمی و موقت که تنوع را به پایتخت‌ها، حومه‌ها و شهرک‌ها آورده‌اند، غنی شده است. به دلیل اقتصاد، سبک زندگی، آزادی اقتصادی، کیفیت زندگی و سیستم آموزشی عالی، سالانه بیش از ۲۰۰۰۰۰ مهاجر جدید به استرالیا وارد می‌شوند. اگر شما هم قصد دارید یکی از این مهاجرین جدید و موفق به استرالیا باشد با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

ویزا چیست؟

در پاسخ به این سوال به صورت خلاصه می‌توان گفت که ویزا مجوزی مشروط برای ورود به یک کشور خارجی و اقامت برای مدتی محدود و مشخص در آن است. دولت هر کشور با توجه به شرایط سیاسی و فرهنگی و نیز روابطی که با کشورهای دیگر دارد، ممکن است شهروندان دیگر کشورها را ملزم و یا معاف از دریافت ویزا نماید. به طور مثال ما ایرانی‌ها برای ورود به منطقه شینگن نیاز به اخذ ویزا با مشقات فراوان داریم. در حالی که ورود به کشور همسایه ترکیه، به راحتی و بدون اخذ ویزا امکان‌پذیر است. دولت استرالیا نیز چندین دسته ویزا طراحی کرده است که مهاجرت به استرالیا از دیگر کشورها را تسهیل می کند. در ادامه این مقاله سعی داریم شما را با انواع ویزای استرالیا، مشخصات آنها، شرایط و نحوه اخذ آنها آشنا کنیم.

این ویزاها به لحاظ دسته بندی به دو دسته ی کلی ویزای موقت و ویزای دائم تقسیم می شوند:

ویزای موقت یا اقامت موقت:
این نوع از ویزاها زمانی که متقاضی خواهان اقامت کوتاه مدت در هر کشوری باشد صادر می گردند. درنظر بگیرید که برای شرکت در یک کنفرانس دعوت شده باشید. مدت زمان کنفرانس ۳ روز بوده، و شما برای ورود و اقامت موقت در کشور مقصد در مدت زمان کنفرانس به ویزا نیاز دارید. یا زمانی که برای تحصیل در مقطع ارشد اقدام می نمایید، شما به یک ویزای موقت که در تمام مدت زمان دوره تحصیلی شما معتبر باشد نیاز دارید.
بنابراین ویزاهای موقت به شما اجازه اقامت موقت در مدت زمان موقت و محدود در کشور مقصد را می دهند. به لحاظ تعداد ورود در ویزاهای موقت ویزاها می توانند یک بار ورود Single Entry، دوبار ورودDouble Entry  و یا چندبار ورودMultiple Entry  باشند. بدین معنی که با ویزای اخذ شده یک بار ورود تنها یک بار حق ورود به خاک کشور مقصد را دارید اما با ویزای چند بار ورود، به دفعات به خاک کشور مقصد وارد و از آن خارج شوید.

نکته دیگر مدت زمان اقامت Duration of Stay است که در ویزاها قید می گردد. در ویزاهای توریستی، مدت زمان اقامت شما نمیتواند بیشتر از ۶ ماه در هر سال در خاک کشور استرالیا باشد، هرچند ویزای شما ۵ ساله و چندبار ورود باشد. اما در ویزای موقت دانشجویی که ویزا برای مدت ۲ سال صادر گردیده است، شما می توانید تمام مدت ۲ سال را در خاک استرالیا سکونت داشته باشید.
در برخی از انواع ویزاهای موقت مانند سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی، ویزای نامزدی، ازدواج، کار موقت و … راهکارهایی برای تبدیل آنها به اقامت دائم استرالیا درنظر گرفته شده است.

نمونه هایی از ویزای موقت:

Visitor Visa – subclass 600
ویزای ویزیتور / ویزای بازدید کننده:

ویزای بازدید کننده  برای آن دسته از گردشگران و مسافرینی است که می خواهند برای مدت زمان کوتاه به استرالیا سفر کنند و با هزینه شخصی خود می خواهند از استرالیا بازدید کنند، کاربرد دارد. این یک فرصت طلایی برای کسانی است که می خواهند این کشور را کشف کنند و چند ماه در آنجا اقامت کنند. با Visitor Visa 600 ، می توانید از دوستان یا اعضای خانواده خود که در استرالیا اقامت دارند دیدن کنید. این ویزا موقت است و فقط برای یک دوره زمانی مشخص قابل اجرا است.
این ویزا همچنین برای کسانی که می خواهند برای مقاصد تجاری به استرالیا سفر کنند، قابل اجرا است. درخواست برای ویزای کاراغلب پیچیده است و قوانین خاص خود را دارد، بنابراین بسیاری از کسب و کارها برای فرستادن کارمندان خارجی خود به استرالیا به دنبال ویزای بازدید کننده هستند. به عنوان دارنده این ویزا، می توانید در جلسات و بازدهد های کاری شرکت کنید یا در یک کنفرانس یا نمایشگاه تجاری شرکت کنید، اما به عنوان یک بازدید کننده تجاری، نمی‌توانید برای سازمان‌های مستقر در استرالیا کار کنید یا به آنها خدمات ارائه دهید، یا در فروش کالاها و خدمات مستقیماً به عموم شرکت کنید.

Short Stay Visas for Specialist Work – subclass 400
ویزای کار با اقامت کوتاه مدت :
ویزاهای کاری کوتاه مدت به عنوان ویزای تخصصی اقامت کوتاه، ویزای آموزشی یا ویزای فعالیت موقت طبقه بندی می شوند. ویزای کار تخصصی (۴۰۰) می تواند به افرادی اعطا شود که دارای مهارت های بسیار تخصصی هستند که به راحتی در استرالیا در دسترس نیست و ملزم به انجام کار با ماهیت بسیار تخصصی در استرالیا هستند که مدت زمان کوتاهی دارد و معمولاً مورد نیازدراسترالیا است. برای انجام یک تعهد قراردادی در استرالیا، بین یک متقاضی خارج از کشور و یک شرکت استرالیایی.

Temporary Activity Visa – Training – subclass 407
ویزای موقت فعالیت، آموزش :

ویزای آموزشی (۴۰۷) به افرادی اعطا می شود که به دنبال ارتقای مهارت های خود از طریق یک برنامه آموزشی در محل کار هستند. متقاضی باید سطح مهارت اولیه شغل را داشته باشد و در ۲۴ ماه گذشته ۱۲ ماه تجربه در شغلی که می‌خواهد در آن آموزش ببیند داشته باشد. بسته به مدت زمانی که آموزش مورد نیاز است، می توان ویزا را برای هر دوره زمانی حداکثر تا ۲ سال درخواست کرد.

Temporary Activity Visa – is required to be in Australia for a short period– subclass 408.
ویزای موقت فعالیت ، برای انجام فعالیت های خاص برای مدت کوتاهی در استرالیا لازم است :
این ویزا برای افرادی است که باید برای مدت کوتاهی به استرالیا بیایند. انواع مختلفی از ویزاهای فعالیت اقامت کوتاه مدت وجود دارد مانند: شرکت کننده دعوت شده در یک رویداد، سرگرمی، اجرا در فیلم یا تلویزیون، کارمند مذهبی، کارگر خانگی، کارآموز ورزشی، بازیکن نخبه، مربی، تبادل جوانان، تحقیق و بسیاری دیگر.

ویزای دائم یا اقامت دائم:

در ویزاهای دائم، یا اقامت دائم شما می توانید به صورت همیشگی و دائمی ساکن کشور استرالیا شوید. این نوع از ویزاها در بعضی از مواقع مانند ویزای تخصص و مهارت ساب کلاس ۱۸۹ از ابتدای ورود شما به استرالیا صادر گردیده و پیش از ورود شما به استرالیا به شما اقامت دائم این کشور را ارائه می نماید. در برخی دیگر از انواع ویزا مانند ویزای تخصص و مهارت ساب کلاس ۴۸۹ در ابتدا ویزای شما موقت و مشروط می باشد. چنانچه شروط ویزا را به جا بیاورید، اقامت شما به دائم تبدیل می شود.

Working and skilled visas
ویزای کاری و تخصص و مهارت:

 • Skilled Independent visa (subclass 189)
  ویزای ۱۸۹ استرالیا یک ویزای مستقل محسوب می‌شود برای این ویزا نیازی به اخذ حمایت از کارفرما و یا وابستگان فامیلی نیست به همین منظور متقاضیان این ویزا به صورت مستقل امتیاز لازم را باید کسب کنند.
  در ادامه به شرح اصلی ترین شرایط برا اخذ این ویزا می پردازیم:

سن مورد نیاز برای ویزای ۱۸۹ در هنگام دعوت از متقاضیان باید کمتر از ۴۵ سال باشد.

کسب حداقل امتیاز ۶۵ در سیستم امتیاز بندی ویزای استرالیا که این امتیاز بر حسب اطلاعات شما در فرم EOI ارسالی می‌باشد.

شغل شما باید مرتبط باشد با تحصیلات شما

شغل انتخابی شما باید در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا در سالی که اقدام می کنید برای ویزا موجود باشد (لیست MLTSSL).

سوابق شغل و حرفه انتخابی شما باید توسط سازمان ارزیابی کننده مورد نظر ارزشیابی شد و نتیجه مثبتی دریافت کند تا نشان دهد شما برای آن حرفه توانایی‌های لازم را دارید.

شما باید یک حداقل سطح زبان انگلیسی را دارا باشید که در این نوع از ویزاهای مهارتی استرالیا آیلتس ۶ و یا معادل آن می‌باشد.

 

 • Skilled Nominated visa (subclass 190)
  ویزای ۱۹۰ استرالیا برای متقاضیانی است که قصد دارند با استفاده از اسپانسر ایالتی به استرالیا مهاجرت کرده، حداقل امتیاز لازم برای ویزای ۱۹۰ استرالیا ۶۵ می‌باشد. متقاضیان ویزای ۱۹۰ استرالیا، ملزم هستند طبق قانون هر ایالت، برای حداقل دو سال در همان ایالت کار و زندگی کنند.
  در ادامه به شرح اصلی ترین شرایط برا اخذ این ویزا می پردازیم:

سن شما برای ویزا و کسب امتیاز بیشتر باید کمتر از ۴۵ سال باشد.

شغل و حرفه انتخابی شما باید در لیست مشاغل مورد نظر استرالیا (STSOL) موجود باشد. دقت کنید هر ایالت و منطقه‌ای داری لیست مشاغل منحصربه فردی است که باید آنها را بررسی کنید.

شما باید دارای سطح زبان قابل قبولی باشید که حداقل نیاز برای این ویزا آیلتس ۶ و یا معادل آن می‌باشد که امتیازی برای این سطح از زبان در نظر نمی‌گیرند.

 • Skilled-Recognised Graduate visa (subclass 476)
  متقاضیان اخذ ویزای ۴۷۶ استرالیا که ویژه فارغ التحصیلان رشته های مهندسی از دانشگاه‌های مورد تایید استرالیا ( در ایران دانشگاه تهران و صنعتی امیرکبیر ) باید داری شرایطی باشند تا بتوانند نسبت به اخذ این ویزا اقدام کنند، در ادامه به شرح اصلی ترین شرایط برا اخذ این ویزا می پردازیم:
  از تاریخ فارغ التصیلی شما بیش از دو سال نگذشته باشد.
  شما باید دارای حداقل مدرک لیسانس در رشته های مهندسی را داشته باشید.
  برای ویزای ۴۷۶ استرالیا سن متقاضی می باشد که باید زیر ۳۱ سال باشد.
  شما باید در یکی از رشته‌های مهندسی تحصیل کرده باشید مانند :
  مهندسی مکانیک، تولید و ماشین ‌آلاتویزای ۴۷۶ استرالیا، مهندسی شیمی ، مهندسی معدن و مواد، مهندسی عمران، مهندسی سازه ، مهندسی محیط زیست، مهندسی برق و الکترونیک
 • Skilled Work Regional (Provisional) subclass 491
  ویزای ۴۹۱ استرالیا یکی از ویزاهای جذاب برای متقاضیان محسوب می شود به این دلیل که شما می توانید در هر منطقه ریجینال استرالیا زندگی و کار کنید. در گذشته به این صورت بوده است که فقط باید در منطقه اسپانسر شده به کار و زندگی بپردازید، در ادامه به شرح اصلی ترین شرایط برا اخذ این ویزا می پردازیم:
  کسب امتیاز حداقلی ۶۵ البته باید بدانید که این ویزا به شما ۱۵ امتیاز کمک می کند یعنی شما می توانید با کسب ۵۰ امتیاز برای این ویزا امید داشته باشید
  سن شما برای دریافت ویزای ۴۹۱ استرالیا باید باید کمتر از ۴۵ سال باشد پیشنهاد می کنیم قبل از ۴۰ سالگی اقدام کنید تا امتیاز بالایی را از دست ندهید.

شما باید سطح زبان قابل قبولی را ارائه کنید حداقل آیلتس ۶ و یا معادل آن در آزمون PTE

شما باید از سازمان ارزیابی مدارک خود ارزیابی مثبت را دریافت کنید.

توجه کنید شما تعهد می دهید در منطقه مشخص شده رجینال به کار و زندگی بپردازید.

ویزای کارفرما (Employer Sponsorship Visa )

ویزای تحت حمایت کارفرما رایج ترین نوع ویزا در استرالیا است که به کارفرمایان اجازه می دهد تا کارگران ماهر را از سراسر جهان برای سازمان خود انتخاب کنند. اگر خوش شانس هستید که شرکت یا کارفرمایی را پیدا کنید که به شما پیشنهاد کار داده باشد، آنگاه می توانید اولین و ساده ترین راه برای پا گذاشتن در استرالیا باشد. با پشتکار و سخت کوشی، می توانید فرصتی برای ماندن در اینجا پیدا کنید. در مدت دو سال، اگر کار غیرقابل تغییری در استرالیا دارید، می توانید برای اقامت درخواست دهید.

 • Temporary Skilled Shortage (TSS) – Subclass 482
  کمبود مهارت :
  ویزای TSS برای مشاغل استرالیایی طراحی شده است تا کمبود نیروی کسب‌ وکار خود را با کارگران خارجی پر کند، جایی که به ‌طور موقت کمبود مهارت‌ها را تجربه می‌کنند، و جایی که نمی‌توان یک کارگر استرالیایی با مهارت مناسب را تامین کرد. این ویزا به کارفرمایان استرالیایی اجازه می‌دهد تا برای رفع کمبودها در نیروی کار از افراد متخصص خارجی را تامین کنند، جایی که نمی‌توان یک کارگر استرالیایی با مهارت مناسب را تامین کرد.
 • Employer Nominated Scheme  (ENS ) – Subclass 186
  برنامه ویزای تحت حمایت کارفرمای دائم به کارمندان خارج از کشور اجازه می دهد تا برای اقامت دائم استرالیا درخواست دهند. این ویزا هم در مناطق غیر منطقه ای و هم در مناطق منطقه ای استرالیا قابل درخواست است. دو جریان در ویزای حمایتی ۱۸۶ کارفرمای نامزد شده وجود دارد که به شرح زیر است:
  جریان انتقال اقامت موقت برای متقاضیان خارج از کشور است که با همان کارفرمایی که با ویزای ۴۸۲/۴۵۷ به مدت ۳ سال یا ۲ سال وارد شده اند است در صورتی که ۴۵۷ آنها قبل از ۱۸ آوریل ۲۰۱۷ درخواست شده باشد، قابل انتقال است.
  جریان ورود مستقیم جایی است که یک متقاضی خارج از کشور ملزم به ارزیابی مهارت در یک شغل در لیست مهارت های استراتژیک میان مدت و بلند مدت (MLTSSL) است و داشتن  حداقل ۳ سال تجربه پس از صلاحیت در این شغل که می تواند در هر کجای دنیا بوده باشد.
 • Regional Sponsored Migration Scheme  (RSMS ) – Subclass 187
  از ۱۶ نوامبر ۲۰۱۹ درخواست های جدید برای ویزای زیر کلاس ۱۸۷ تحت عنوان ورود مستقیم دیگر پذیرفته نمی شود. فقط کارگران واجد شرایط فعلی زیر کلاس ۴۵۷    یا ۴۸۲ می توانند برای ویزای زیر کلاس ۱۸۷ تحت اقامت موقت درخواست دهند.
  برنامه ویزای تحت حمایت کارفرمای دائمی زیر کلاس ۱۸۷ به کارمندان خارج از کشور اجازه می دهد برای اقامت دائم استرالیا درخواست دهند. کارفرمای حامی لازم است در یک بخش و منطقه ای از استرالیا مستقر باشند.

ویزای سرمایه گذاری ( Business Visa ):

همانطور که از نام آن مشخص است Business Visa ویزایی برای کسانی است که پول دارند وقصد سرمایه گذاری در استرالیا را دارند. استرالیا پر از فرصت های تجاری است. بنابراین، اگر یک معامله گر با سرمایه ۱ میلیون دلار استرالیا هستید و مشتاق راه اندازی یک تجارت یا پیوستن به افراد موجود هستید، استرالیا جایگاه شماست.

 • Business Innovation StreamSubclass 188 :
  این ویزا برای افرادی طراحی شده است که دارای منافع مالکیت در یک کسب و کار در کشور خود هستند که مایلند یک کسب و کار جدید یا موجود در استرالیا ایجاد کنند.
 • Investor StreamSubclass 188 :
  این ویزا برای افرادی است که می خواهند حداقل ۲.۵ میلیون دلار استرالیا در یک صندوق سرمایه گذاری تحت مدیریت استرالیا برای مدت اعتبار موقت ویزا سرمایه گذاری کنند و حداقل دو سال در این کشور اقامت داشته باشند.
 • Significant Investor StreamSubclass 188 :
  این ویزا برای افرادی است که آماده سرمایه گذاری حداقل ۵ میلیون AUD (دلار استرالیا) در یک صندوق سرمایه گذاری مطابق با مدیریت استرالیا برای مدت اعتبار موقت ویزا هستند و به طور متوسط ۴۰ روز در سال برای دارندگان ویزای اولیه در این کشور اقامت دارند.
 • Business Talent Visa – Entrepreneur StreamSubclass 188 :
  این ویزا برای کارآفرینان نوپا و درمراحل اولیه است که توسط یک دولت ایالتی یا منطقه ای تایید و نامزد شده اند تا مفاهیم خود را توسعه دهند.
 • Business Innovation, Investment and Business Talent, Entrepreneur StreamsSubclass 888 :
  این یک ویزای دائمی است که برای افرادی طراحی شده است که دارای ویزای موقت نوآوری تجاری، سرمایه گذاری یا کارآفرینی زیر کلاس ۱۸۸ (BIIP) هستند و الزامات آن ویزا را در جریانی که برای اولین بار در آن درخواست کرده اند برآورده کرده اند.

ویزای تحصیلی و دانشجویی (Student or Graduate Visa ) :

بسیاری از مهاجران از طریق ویزای دانشجویی و تحصیلی برای اخذ اقامت دائم استرالیا اقدام کرده اند. پذیرش دانشجو توسط دولت استرالیا نه تنها به فرآیند فرهنگ‌ سازی دراسترالیا درطول سال‌ های تحصیل  کمک می‌کند، بلکه دولت استرالیا برای دانشجویانی که در داخل این کشور تحصیل کرده‌ اند ارزش بسیاری قائل است.
در ادامه دو مورد از گزینه های مختلف ویزا را که در دسته ویزای دانشجویی می باشند بررسی خواهیم کرد:

 • Student VisaSubclass 500
  ویزای دانشجویی:

  همانطور که از اسم این ویزا مشخص است، ویزای دانشجویی استرالیا مختص افرادی است که در یک دوره تحصیلی معتبر استرالیا ثبت نام کرده اند و قصد ورود به استرالیا برای شرکت در آن را دارند. تحصیل در استرالیا می تواند یک انتخاب عالی برای ادامه تحصیل در یک سیستم آموزشی با کیفیت بسیار بالا باشد.مدت زمان اعتبار این ویزا بسته به طول دوره تحصیلی حداکثر پنج سال می باشد شرط اصلی دریافت این ویزا، اثبات این است که بعد از اتمام تحصیل در استرالیا، قصد واقعی برای بازگشت به کشور خود را دارید.
 • Training VisaSubclass 407
  ویزای آموزشی شغلی:

  اگر در استرالیا تحصیل می کنید و دوست دارید اینجا بمانید و کار کنید از طریق ویزای آموزشی شغلی۴۰۷ استرالیا می‌توانید در برنامه‌ های آموزشی شغلی در استرالیا شرکت کنید تا بتوانید مهارت‌ و تخصص های خود را در زمینه تحصیلات عالی و توسعه شغلی ارتقا دهید و به برای کسب اقامت دائم استرالیا اقدام نمایید.
  ویزای Trainig Subclass 407 یک ویزای تحصیلی موقت برای شما می باشد و به شما اجازهمی دهد تا نهایتا به مدت ۲ سال در استرالیا بمانیدکه پس از اتمام دوره خود می توانید در استرالیا زندگی و کار کنید. می‌توانید تا زمانی که این ویزا اعتبار دارد، هر چند بار که بخواهید استرالیا را ترک کرده و برگردید. مدت زمانی که در خارج از استرالیا می گذرانید، باعث افزایش مدت اعتبار ویزا نمی‌شود.

  ویزای خانوادگی و پارتنر :
  می خواهم از شریک زندگی یا والدینم حمایت کنم
 • ویزای شریک/پارتنر/همسر:
  Prospective Marriage visaSubclass 300
  ویزای نامزدی/همسر زیر گروه ۳۰۰  برای استفاده کسانی است که می خواهند برای ازدواج با شریک آینده زندگی خود به استرالیا بیایند. ویزای موقت یا دائم پارتنر ممکن است به همسر، شریک واقعی یا نامزد یک شهروند استرالیایی یا مقیم دائم، بر اساس رابطه واقعی زوج اعطا شود. ویزای پارتنر، زیر کلاس ( ۸۲۰ / ۸۰۱ ) و ( ۳۰۹ / ۱۰۰) است.
  به طور کلی، ویزای پارتنر یک درخواست دو مرحله ‌ای است که ابتدا ویزای موقت صادر می‌شود (۸۲۰ / ۳۰۹) و سپس دو سال پس از تاریخ اسکان، می‌توان برای ویزای دائمی (۸۰۱ / ۱۰۰) اقدام کرد، جایی که زوجین باید اثبات کنند که هنوز با هم هستند. چنانچه همسر یا پارتنر شما شهروند استرالیا باشد، اقامت دائم این کشور را داشته باشد و یا حائز شرایط شهروندی استرالیا باشد می توانید با استفاده از ویزای همسر (زیر گروه ۳۰۹) در استرالیا زندگی کنید.
  ویزاهای با ساب کلاس ۱۰۰،۳۰۰، ۳۰۹، ۸۰۱،۸۲۰
 • ویزای والدین :
  Aged Parent visa Subclass 804
  افرادی که ویزای استرالیا را دارند و ساکن این کشور هستند، معمولا تمایل دارند در صورت امکان شرایطی فراهم شود تا والدین آنان نیز به استرالیا مهاجرت کرده و در کنار ایشان زندگی کنند. این ویزای والدین مخصوص پدر و مادر سالخورده ای است که قصد دارند به استرالیا مهاجرت کنند و در کناره فرزندان خود زندگی کنند. در صورتی که حداقل یکی از والدین دارای شرایط سنی (تعریف بازنشستگی سالمندان) در استرالیا باشد، می توان برای ویزای والدین در استرالیا اقدام کرد. در زمان درخواست ویزا یکی از والدین که متقاضی اصلی است باید به سن بازنشستگی که بیش از۶۵ سال و ۶ ماه است رسیده باشد.
  طبق قوانین رسمی، اداره مهاجرت استرالیا ۶ نوع ویزای والدین را معرفی نموده است که عبارتند از:

ویزای والدین استرالیا به صورت دائم ساب ‌کلاس ۱۰۳ (Parent Visa Subclass 103 permanent residency)

ویزای والدین استرالیا به صورت دائم و با شرط سنی ساب ‌کلاس ۸۰۴ (Aged Parent Visa Subclass 804 permanent residency)

ویزای والدین استرالیا به صورت موقت ساب ‌کلاس ۱۷۳ (Contributory Parent visa Subclass 173 temporary residency)

ویزای والدین استرالیا به صورت موقت و با شرط سنی ساب‌ کلاس ۸۸۴ (Contributory Aged Parent Subclass 884 temporary residency)

ویزای والدین استرالیا به صورت دائم ساب ‌کلاس ۱۴۳ (Contributory Parent visa Subclass 143 permanent residency)

ویزای والدین استرالیا به صورت دائم و با شرط سنی ساب کلاس ۸۶۴ (Contributory Aged Parent visa Subclass 864 permanent residency)

 • Remaining Relative Visa – Subclass 115
  ویزای آخرین بازمانده:

  این ویزا مخصوص کسانی است که تمامی بستگان درجه یک آنها و نیز همسر متقاضی (البته در صورت متاهل بودن) دارای اقامت دائم استرالیا باشند و فقط متقاضی دراسترالیا اقامت نداشته باشد. این ویزا به متقاضی اقامت دائم استرالیا را اعطا می کند ودارنده ویزا اجازه دارد به طور نامحدود در استرالیا سکونت داشته باشد و در این کشور کار کند.
  ویزای آخرین فرد بازمانده استرالیا جزو ویزاهای دائمی استرالیا است و این اجازه را به وی می دهد که به طور نامحدود در استرالیا بماند.
   

ویزای پناهندگی و بشردوستانه (Global Special Humanitarian Visa Subclass 202 )
ویزای بشر دوستانه یکی از راه های مهاجرت به استرالیا در صورت مواجهه با تبعیض یا نقض حقوق بشر می باشد، و افراد متقاضی پس از دریافت ویزای ۲۰۲ استرالیا در این کشور پناهنده شده و یک زندگی معمولی را به طور دائم با خانواده خود در استرالیا آغاز می کنند.
متقاضی باید اعضای خانواده خود که قصد دارند پناهنده شوند را معرفی کند، در صورت عدم معرفی ممکن است بعد از ورود به استرالیا نتوانند ویزا دریافت کنند. برای دریافت ویزای پناهندگی نیاز به پرداخت هزینه ندارید و فقط در صورتی که اسپانسر داشته باشید باید هزینه هایی را پرداخت کنید.
فرآیند دریافت ویزا ممکن است چندین ماه و یا چندین سال طول بکشد.
ویزای بشردوستانه با ساب کلاس ۲۰۲ صادر می شوند.
ویزاهای با ساب کلاس ۲۰۰، ۲۰۱، ۲۰۳ و ۲۰۴؛ این ویزاها برای افرادی صادر می‌شود که در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته و امنیت ندارند.
ویزای پناهندگی ساب کلاس ۲۰۴ برای زنانی است که حامی و سرپرستی ندارند. با اخذ این ویزا آن‌ها می‌توانند اقامت دائم خود و خانواده را کسب کرد.

چه مدت قبل از خروج باید برای ویزا اقدام کنم؟

ویزای استرالیا را می توان خیلی قبل  تراز حرکت خود درخواست کرد. ویزا از لحظه تایید به مدت یک سال اعتبار دارد. هنگامی که ویزا درخواست می شود، خیلی عجله ای برای رزرو پرواز یا اقامتگاه نیست. همچنین تعیین تاریخ دقیق سفر الزامی نیست. در صورت امکان، درخواست ویزای خود را چند هفته قبل از حرکت ارسال کنید.

میانگین زمان تحویل ویزای استرالیا چقدر است؟

مدت زمان اخذ ویزای استرالیا سوالی است که اکثر متقاضیان مهاجرت به استرالیا آن را می پرسند. ودر حال حاضر نمی توان پاسخ دقیقی برای این پرسش یافت چرا که مدت زمان اخذ ویزای استرالیا تحت تاثیر موارد بسیاری است. مواردی همچون نوع ویزای درخواستی ، زمان درخواست شما ، سازمان ارزیاب مدارک ، میزان نیاز دولت استرالیا برای رشته شما و یا موارد بسیار دیگر که نمی توان به صورت موردی به آنها اشاره کرد.

هزینه ویزای استرالیا چقدر است ؟

هزینه انواع ویزاهای استرالیا با یکدیگرمتفاوت است، و ممکن است که در لحظه تغییر پیدا کند. هزینه ویزای شما بستگی به تاریخ دریافت درخواست‌ تان از طرف سفارت استرالیا دارد. درهنگام درخواست ویزای استرالیا، متقاضیان ملزم به پرداخت هزینه درخواست در دو پارت هستند. این پرداخت ها باید در مراحل مختلف فرآیند درخواست ویزا تکمیل شود.
هزینه درخواست ویزای استرالیا به دلار استرالیا محاسبه می‌شود که باید هنگام درخواست پرداخت شود و در برخی موارد هزینه درخواست ویزا صفر است.
پارت اول پرداخت شامل چهار کارمزد مختلف است که شامل هزینه‌هایی مانند هزینه انگشت نگاری، هزینه بررسی مدارک و … می‌باشد، برای برخی از انواع ویزا، در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست، گاهی ممکن است مجبور شوید پارت دوم پرداخت را قبل از دریافت ویزا بپردازید. در مواردی که ویزای شما رد شود یا درخواست شما پس گرفته شود، لازم نیست پارت دوم را پرداخت نمایید.

ویزاهای رد شده

رد شدن ویزا زمانی اتفاق می‌افتد که درخواست ویزای ارسال شده  توسط  وزارت امور داخلی رد شود. در بیشتر موارد، لغو ویزا را می توان از طریق دادگاه تجدید نظر اداری (AAT)  بررسی کرد.
در حالی که اکثریت قریب به اتفاق درخواست‌های ویزا تایید می‌شوند، دلایل متعددی وجود دارد که چرا درخواست ویزا ممکن است رد شود. این لغو ویزا می تواند بر اساس تعدادی از عوامل از جمله عدم صلاحیت، فقدان شواهد یا مستندات، مسائل شخصیتی، مسائل بهداشتی و مدارک تقلبی صورت گیرد. در اینجا برخی از رایج ترین دلایل لغو ویزای استرالیا وجود دارد که باید به آنها توجه داشته باشید.

 • پاسپورت نامعتبر : پاسپورت شما یک سند مهم در فرآیند درخواست ویزا است. گذرنامه آسیب دیده که یا پاره شده یا صفحاتی از آن وجود ندارد می تواند بر درخواست ویزای شما تأثیر بگذارد و احتمال ریجکت شدن ویزای شما را افزایش دهد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که پاسپورت شما حداقل شش ماه اعتبار دارد و حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • فرم درخواست ویزا ناقص : ضروری است که برای پشتیبانی از درخواست ویزای خود، اطلاعاتی را ارائه دهید که در فرم درخواستی خود وارد نموده اید. این امر باید به محض ایجاد درخواست شما انجام شود. زمانی که بخشی از فرم درخواست پر نشده باشد، فرن درخواست ویزای شما ناقص است. این یک خطای رایج است که برای بسیاری از متقاضیان اتفاق می افتد زیرا آنها به سادگی بخشی از فرم را پر نمی کنند و یا دچارخطا می شوند. با صرف زمان و دقت برای تصحیح چندین باره ی همه بخش‌های فرم ها به راحتی می‌توان از این امر جلوگیری کرد.
 • الزامات شخصیت ویزا : اگر متقاضی آزمون شخصیت را قبول نشود، وزارت امور داخله ممکن است ویزا را رد یا لغو کند. این تصمیم توسط وزیر امور داخلی، وزیر مهاجرت و شهروندی و امور فرهنگی یا یکی از نمایندگان آنها اتخاذ می شود. متقاضیانی که ویزای آنها را رد یا لغو کرده اند، می توانند به دادگاه تجدید نظر اداری (AAT) درخواست تجدید نظربدهند. AAT نمی تواند تصمیمات اتخاذ شده توسط شخص وزیر را بررسی کند، اما می تواند تصمیمات اتخاذ شده توسط نمایندگان را بررسی کند. محکومیت کیفری در کشور خود  یا هر کشوری می تواند بردرخواست ویزای شما تأثیر زیادی بگذارد. مهم ‌ترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید در صورت داشتن سابقه کیفری، افشای آن در برنامه، صرف نظر از نوع جرم است. در نتیجه شرایط زیر ممکن است شرایط شخصیت را قبول نکنید:
  سابقه کیفری قابل توجهی داشته باشید.
  به دلیل فرار از بازداشت مهاجرت محکوم شده اید یا در زمانی که در بازداشت مهاجرت بوده اید به دلیل یک جرم محکوم شده اید.
  شما عضو یک سازمان جنایی بوده اید یا با شخص یا سازمانی درگیر و رفتار مجرمانه داشته اید.
  شما مظنون به دست داشتن در جنایات سازمان یافته بوده باشید.
 • اسناد گم شده : درخواست برای هر ویزا در استرالیا مستلزم تعداد قابل توجهی مدارک است و متقاضیان اغلب به اشتباه اطلاعات ناکافی را در درخواست خود ارائه می دهند. این دلیل اصلی رد شدن درخواست های ویزا آنهاست. هر درخواست ویزا به انواع مختلفی از مدارک نیاز دارد. برای مثال، اگر برای ویزای تخصص و مهارت درخواست ویزا می‌کنید، باید گواهی تحصیلی، گواهی‌های صلاحیت و مراجع کاری قبلی را ارائه دهید. متقاضیانی که ضمیمه مدارک را فراموش می کنند اغلب ویزای آنها رد می شود.
 • اسناد یا اطلاعات تقلبی : سند تقلبی زمانی است که سند مشکوک به جعل، دستکاری توسط خود و یا شخصی بدون مجوز شده باشد.شما به عنوان متقاضی ویزا، باید مدارک واقعی و دست نخورده را همراه با درخواست خود ارائه دهید. اگر در رابطه با درخواست ویزای خود یا ویزای قبلی که ۱۲ ماه قبل در اختیار داشته اید اطلاعاتی نادرست یا گمراه کننده ارائه دهید، این امر می تواند منجر به رد ویزا شود.
 • الزامات بهداشتی : الزامات بهداشتی بخش مهمی از روند درخواست ویزا است. هر دارنده ویزا برای دریافت ویزا باید تست های سلامت را پشت سر بگذارد. این متاسفانه به این معنی است که تعداد زیادی از درخواست ها رد می شوند. شرایط پزشکی که ممکن است از اعطای ویزا جلوگیری کند شامل HIV، سل، هپاتیت، سرطان، مشکلات عمده قلبی و بیماری های روانی است. بسته به ویزای مورد درخواست، اعضای خانواده متقاضی نیز ممکن است مجبور باشند شرایط بهداشتی را رعایت کنند، حتی اگر به استرالیا مهاجرت نکنند. در برخی شرایط خاص، معافیت سلامت قابل اعطا است. درخواست مشاوره از یک وکیل مهاجرت برای درخواست این معافیت بسیار مهم است زیرا آنها از معافیت های بهداشتی در دسترس آگاه هستند.
 • الزامات مالی : هنگام درخواست برای ویزای استرالیا، وزارت امور داخلی باید از ثبات مالی متقاضی اطمینان حاصل کند. متقاضی باید نشان دهد که بودجه کافی برای مهاجرت به استرالیا دارد. تعدادی از ویزاها دارای شرایط درآمدی و یا مالی هستند که باید شرایط آنها را محیا کنید. استرالیا از مهاجران می‌خواهد که اطلاعات دقیقی در مورد امور مالی خود مانند صورت‌حساب‌های بانکی برای اثبات تمکن مالی خود ارائه دهند. هر گونه اختلاف در امور مالی متقاضی ممکن است منجر به رد درخواست ویزا شود.
 • عدم پاسخگویی/ارائه مدارک اضافی : برآورده کردن شرایط و تکمیل صحیح درخواست تنها بخشی از فرآیند ویزا است. اغلب وزارت امور داخله با متقاضی تماس می گیرد و مدارک یا اطلاعات بیشتری را در حین رسیدگی به ویزا درخواست می کند. پاسخگویی متقاضی در اسرع وقت و در بازه زمانی مقرر الزامی است. اگر مدارک اضافی قبل از موعد مقرر دریافت نشود، ویزا مشمول رد می شود. اسناد اضافی اغلب درخواست می شود و در صورت عدم دریافت آنها قبل از موعد مقرر، ویزا منوط به رد می شود. برای جلوگیری از تماس با شما برای اطلاعات بیشتر یا مدارک اضافی، توصیه می‌کنیم قبل از ارسال درخواست خود در مورد آن از یک یک وکیل مهاجرت خبره مشاوره بگیرید.

اگر درخواست ویزا رد شد چه باید کرد؟
گزینه های جایگزینی برای متقاضیانی که ویزای آنها رد شده است وجود دارد. گام نخست شما می تواند درخواست تجدید نظر باشد. دادگاه تجدید نظر اداری (AAT) می تواند در یک بازه زمانی تعیین شده، درخواست تجدید نظر را بررسی کند. AAT این قدرت را دارد که یک تصمیم را لغو کند و آن را برای بررسی مجدد به بخش بازگرداند. بسته به شرایط پرونده شما ممکن است واجد شرایط درخواست ویزای دیگری باشید. در صورت رد شدن ویزای شما باید به آنها توجه کنید:

چرا تصمیم رد یا لغو ویزای شما توسط وزارت گرفته شده؟
دلیل یا دلایل این تصمیم چه بوده؟
اگر ویزای شما رد شد آیا زمان و شرایط درخواست ویزای دیگری را خواهید داشت یا خیر؟

کلام آخر

تقریباً اکثر روش ها یا مسیرهایی را که افراد متقاضی می توانند برای آمدن به استرالیا طی کنند را بیان کردیم. همانطور که مشاهده کردید، برای هر سن با هر مهارت و شرایطی، حداقل دو گزینه اخذ ویزا وجود دارد. همچنین به یاد داشته باشید که اگر ویزای شما رد شد لزوما به معنای پایان رویاهای مهاجرت به استرالیا نیست. بسته به دلیل ریجکتی ویزا، ممکن است گزینه های مهاجرت دیگری همچنان برایتان در دسترس باشد. متخصصان ما در تهیه و بررسی مدارک و فرم های شما قبل از ارسال برای تایید موفقیت آمیز به شما کمک می کنند.
تیم ما متشکل از وکلای مجرب مهاجرت و کارگزاران مهاجرت در استرالیا می تواند به شما در مورد اخذ ویزای استرالیا و درخواست تجدید نظر ویزاهای ریجکت شده کمک کند و در تلاش هستیم تا کل فرآیند مهاجرت را برای شما بدون دردسر انجام دهیم.

 مهاجرت تنها کاری است که ما انجام می دهیم، بنابراین در آن تخصص بالایی داریم.

 

یونیک ویزا همراه شما در مهاجرتشما را تا رسیدن به مقصد همراهی می کنیم!

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی یونیک ویزا، از آخرین اخبار، جدیدترین تغییرات قوانین مهاجرت و موقعیت های کاری و تحصیلی مهاجرت مطلع شوید!

آماده مهاجرت هستی؟! محاسبه گر آنلاین امتیازات