شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

ویزای کار استرالیا

انواع مختلفی از ویزای کار استرالیا برای کسانی که قصد مهاجرت از طریق کار به استرالیا را دارند در دسترس است، اما محبوب‌ترین ویزا مهاجرت کاری به استرالیا که اکثر افراد از طریق آنها در این مسیر قدم می‌گذارند

انواع ویزای کار استرالیا

انواع ویزای کار استرالیا شامل موارد زیر است:

ویزای ساب‌کلاس اسکیل استرالیا

این نوع ویزا برای کسانی است که تخصص و مهارتی دارند که در استرالیا مورد نیاز است:

ویزای نامزدی کارفرما – ساب کلاس ۱۸۶ (Employer Nomination Scheme Visa- subclass 186)

این نوع ویزای استرالیا یک ویزای کار دائمی است که به کارگران خارجی که توسط کارفرمایان استرالیایی کاندید شده‌اند اعطا می‌شود. برای اخذ ویزای ۱۸۶ استرالیا، بسته به اینکه واجد شرایط کدام یک هستید، چند برنامه ویزا برای شما در دسترس هستند که در ادامه به ذکر آنها می‌پردازیم:

جریان ورود مستقیم: در صورت داشتن شرایط مهارتی و داشتن تجربه مرتبط در موقعیت کاندید شده می‌توانید برای اخذ این ویزا اقدام کنید. حامی شما می‌تواند شما را برای هر موقعیت شغلی که در لیست مشاغل ماهر ذکر شده است معرفی کند.

جریان قراردادهای کار: اگر اسپانسر شما بخشی از قراردادهای کار باشد، می‌توانید برای این جریان درخواست دهید. قراردادهای کاری به اسپانسرهای استرالیایی اجازه می‌دهد تا در صورت عدم وجود کمبود در بازار محلی و عدم وجود سایر گزینه‌های ویزا، کارگران خارجی را به استرالیا بیاورند.

جریان انتقال اقامت موقت: اگر قبلاً ویزای کار موقت دیگری از زیر کلاس‌های ۴۵۷ یا ۴۸۲ داشته‌ و یا دارید و می‌خواهید به طور دائم در استرالیا بمانید، این جریان برای شما مناسب است.

برای واجد شرایط بودن این نوع ویزای کاری استرالیا، شما باید یک اسپانسر و یک شغل معقول و واجد شرایط داشته باشید، اگر شما و کارفرمایتان معیارهای لازم را داشته باشید، کارفرمای شما می‌تواند درخواستی برای معرفی شما ارائه دهد. کاندید شدن باید از طریق ImmiAccount ارسال شود و حامی مالی شما باید هزینه درخواست ۵۴۰ AUD را ارسال کند که گاهی اوقات ممکن است این هزینه صفر باشد، و در نهایت اینکه اسپانسر شما باید صندوق مالیات را پرداخت کند، اگر اسپانسر شما هزینه صندوق مهارت را پرداخت نکند، وزارت امور خارجه کاندید بودن شما برای اخذ ویزای کاری استرالیا را تایید نخواهد کرد.

ویزای ساب کلاس ۱۹۰ (Skilled Nominated Visa)

ویزای ۱۹۰ یک ویزای کاری دائمی برای استرالیا است که فقط در صورتی می‌توانید آن را دریافت کنید که از طرف یک ایالت اسپانسر شده باشید. در صورت داشتن معیارهای واجد شرایط بودن از جمله موفقیت و کسب امتیاز  بالا، دعوتنامه دریافت خواهید کرد.

ویزای دائمی رجینال – ساب کلاس ۱۹۱

این نوع ویزای کار استرالیا دائمی است که به شما امکان می‌دهد به طور نامحدود در استرالیا بمانید، کار کنید یا تحصیل کنید. اگر شخصی قبلاً ویزای ۴۹۱ استرالیا داشته‌ و در یک منطقه خاص در استرالیا زندگی، کار یا تحصیل کرده است، می‌تواند برای ویزای ۱۹۱ اقدام کند. این ویزا به فرد این امکان را می‌دهد که در صورت داشتن معیارهای خاص، برای شهروندی اقدام کند.

ویزای مستقل ماهر- ساب کلاس ۱۸۹

ویزای ۱۸۹ مبتنی بر امتیاز است و برای واجد شرایط بودن برای این ویزا باید حداقل ۶۵ امتیاز از جدول مهارت‌ها را داشته باشید. اگر ویزای ۱۸۹ به شما داده شود، می‌توانید به طور نامحدود در استرالیا بمانید. این ویزای کاری استرالیا دارای دو جریان برای کارگران خارج از کشور و شهروندان نیوزلند است. اگر فردی بسیار ماهر هستید و امتیازات مورد نیاز (برای جریان امتیاز تست شده) را دارید، می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید. این ویزا به شما این امکان را می‌دهد که در صورتی که شرایط ویزا و قوانین استرالیا را رعایت کنید، تا زمانی که می‌خواهید در استرالیا کار، تحصیل و زندگی کنید.

ویزای منطقه ای کار ماهر – زیر کلاس ۴۹۱

ویزای ۴۹۱ فقط برای افراد ماهر و واجد شرایط صادر می‌شود. برای اخذ ویزای کار استرالیا از نوع ویزای ۴۹۱ باید از مناطق کم جمعیت اسپانسری داشته و شرایط امتیازی را داشته باشید و اظهار علاقه خود را نیز برای کار در زمینه درخواستی ارسال کنید. یکی از مزایای اخذ این ویزا اینست که شما می‌توانید بعد از سه سال با ویزای ۴۹۱ برای اخذ اقامت دائم اقدام کنید.

ویزای اسپانسر کارفرما

ویزای کمبود مهارت موقت – زیر کلاس ۴۸۲.

ویزای ۴۸۲ یک نوع ویزای کار استرالیا است که فقط در صورتی می‌توانید برای آن درخواست دهید که اسپانسر شما را برای ویزا معرفی کرده باشد. حامی شما باید مدرکی مبنی بر نیاز واقعی برای پر کردن آن موقعیت با یک کارگر خارج از کشور ارائه دهد، سه جریان برای اخذ این نوع ویزای استرالیا وجود دارد که شما باید بر اساس شرایطتتان از طریق یکی از آنها اقدام کنید:

جریان کوتاه مدت: با این ویزا بسته به شرایط خود می‌توانید تا ۲ سال یا چهار سال در استرالیا کار کنید.

جریان میان مدت: این جریان به شما امکان می‌دهد تا حداکثر ۴ سال در استرالیا بمانید و کار کنید و در صورت داشتن شرایط لازم برای اقامت دائم درخواست دهید.

جریان قرارداد کار: اگر اسپانسر شما بخشی از قراردادهای کار باشد، می‌توانید برای جریان قرارداد کار درخواست دهید. قراردادهای کار نشان دهنده توافقی بین کارفرمایان استرالیایی و دولت استرالیا است که به کسب و کارها اجازه می‌دهد طبق قراردادهای کاری خاص، کارگران را به استرالیا بیاورند.

ویزای ساب کلاس ۴۹۴ (Skilled Employer Sponsored Regional)

با ویزای ۴۹۴ استرالیا، شما خواهید توانست در مناطق خاصی که کارفرمای حامی شما شما را نامزد کرده است، کار کنید. این ویزا موقت است و به مدت پنج سال اعتبار دارد، ولی در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید پس از سه سال برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید. اگر چنانچه اخذ این ویزای کاری استرالیا برای شما میسر بود بهتر است بدانید که سه مسیر یا جریان برای اخذ  ویزا ۴۹۴ وجود دارد که عبارتند از:

جریان حمایت شده کارفرما: برای این جریان، کارفرمای شما می‌تواند شما را برای هر نوع کاری نامزد کند، به شرطی که شغل درخواستی در لیست مشاغل ماهر ذکر شده باشد.

جریان قرارداد کار. اگر کارفرمای شما بخشی از قراردادهای کار باشد، جریان قرارداد کار برای شما مناسب است. این قراردادها ترتیباتی بین دولت استرالیا و کارفرمایان است که دریافت ویزای استرالیا را برای کارگران خارج از کشور در زمانی که گزینه‌های ویزا محدود است آسان می‌کند.

Subsequent Entrant: این جریان برای اعضای خانواده‌تان است که پس از دریافت ویزای ۴۹۴ برای اخذ ویزا درخواست می‌کنند. اعضای خانواده می‌توانند برای پیوستن به استرالیا بعداً با جریان ورودی بعدی درخواست دهند.

ویزای مهاجرتی منطقه ای – ساب کلاس ۱۸۷ (Regional Sponsored Migration Scheme- RSMS)

ویزا ۱۸۷ (طرح مهاجرت با حمایت منطقه‌ای – RSMS) نوعی ویزای کاری استرالیا برای کارگران کاندید شده ماهر است. از جمله شرایط اخذ این ویزا اینست که فرد بایستی قبلا با یک ویزای کاری دیگری در استرالیا زندگی کرده باشد و باید توسط همان اسپانسر نامزد شده باشد و موقعیت نامزد شده باید در منطقه استرالیا باشد. ویزای ۱۸۷ به فرد این امکان را می‌دهد که تا زمانی که می‌خواهد در استرالیا کار، تحصیل و زندگی کند و در صورت واجد شرایط بودن می‌تواند برای شهروندی درخواست دهد.

ویزای کاری استرالیا از طریق تحصیل

ویزای موقت فارغ التحصیل – زیر کلاس ۴۸۵

این نوع ویزای استرالیا یک برنامه مهاجرت برای دانشجویانی است که تحصیلات خود را در استرالیا به پایان رسانده‌اند. اگر می خواهید پس از انقضای ویزای تحصیلی خود در استرالیا به اقامت خود ادامه دهید، می‌توانید نسبت به اخذ این ویزا اقدام کنید. هر چند این ویزا موقت است، اما پس از چند سال کار در استرالیا می‌توانید برای ویزای دائمی اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که شما می توانید در یک زمینه مرتبط با تحصیل خود کار کنید و ممکن است لازم باشد در یک منطقه Regional در استرالیا بمانید، شما می‌توانید تنها یکبار برای این ویزا اقدام کنید. برای ویزای ۴۸۵، دو جریان وجود دارد که می‌توانید از طریق آنها درخواست دهید:

جریان کار پس از مطالعه: این جریان به شما امکان می‌دهد بسته به سطح مدرک تحصیلی خود بین دو تا چهار سال در استرالیا بمانید. در طول این مدت می‌توانید هر کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود را انجام دهید، همچنین می‌توانید برای دومین ویزای جریان کار پس از تحصیل درخواست دهید که به شما امکان می‌دهد تا دو سال دیگر در این کشور اقامت داشته باشید.

جریان کار فارغ التحصیلان: اگر می‌خواهید در شغلی کار کنید که به لیست مشاغل ماهر تعلق دارد، می‌توانید برای این جریان ویزا اقدام کنید. برای دریافت این ویزا، مدرک دیپلم یا گواهی تجاری شما باید مرتبط با شغلی باشد که می‌خواهید در آن کار کنید.

ویزای ساب کلاس Skilled Recognized Graduate Visa

ویزای ۴۷۶ برای فارغ التحصیلانی صادر می‌شود که از یکی از دانشگاه‌های معتبر که کشور استرالیا مشخص می‌کند (در ایران ۲ دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه تهران از جمله این دانشگاه‌ها هستند) فارغ التحصیل شده، و مهارت‌های زیادی در رشته تحصیلی خود نشان داده و مدرک دریافت کرده‌اند. معمولاً ویزای دانشجویی به اخذ اقامت دائم استرالیا ختم نمی‌شود ولی در صورت درخواست ویزای کاری ۴۷۶  می‌توانید نهایتاً برای اخذ اقامت دائم این کشور نیز اقدام نمایید. ویزای ۴۷۶ به شما این امکان را می‌دهد که برای مدتی در استرالیا کار، زندگی و تحصیل کنید، اما برای دریافت این ویزا، همانطور که گفته شد باید مدرکی از یک موسسه معتبر داشته باشید.

سایر ویزاهای کاری استرالیا

ویزای ساب کلاس ۸۸۷ (Skilled Regional Visa)

ویزای ۸۸۷ یک ویزای کار استرالیا دائمی است که فقط برای کسانی صادر می‌شود که قبلا ویزای کار موقت در این کشور داشته‌اند. شما با اخذ این ویزا و تنها در صورتی که در طول ویزای قبلی خود در یک منطقه خاص در استرالیا کار و زندگی کرده باشید، می‌توانید به طور دائم در استرالیا بمانید. علاوه بر این، اگر معیارهای واجد شرایط بودن را داشته باشید، می‌توانید پس از چند سال دریافت ویزای ۸۸۷ خود، برای شهروندی استرالیا درخواست دهید.

ویزای کار موقت روابط بین الملل – زیر کلاس ۴۰۳

ویزای ۴۰۳ یک ویزای کاری موقت برای استرالیاست که برای بهبود روابط بین‌المللی این کشور صادر می‌شود. این ویزا دارای چند برنامه است و هر جریان دارای الزامات و مشخصات خود است. پس هنگامی که برای ویزای ۴۰۳ درخواست می کنید، باید جریانی را که واجد شرایط آن هستید انتخاب کنید. این برنامه‌ها عبارتند از:

 • جریان توافق دولت
 • جریان آژانس دولتی خارجی
 • جریان کارگر خانگی (دیپلماتیک یا کنسولی).
 • جریان امتیازات و مصونیت‌ها
 • جریان برنامه کارگر فصلی

ویزای کار موقت برای متخصص اقامت کوتاه مدت – زیر کلاس ۴۰۰.

ویزای ۴۰۰ یک ویزای کاری استرالیا است که در صورت داشتن مهارت بسیار تخصصی که در استرالیا کمبود دارد می‌توانید برای آن درخواست دهید. هنگامی که برای این ویزا درخواست می‌کنید، باید مدرکی ارائه دهید که نشان دهد واقعاً شرایط واجد شرایط بودن برای اخذ این ویزا را دارید و در فعالیتی غیرمستمر کار خواهید کرد. این ویزا معمولا فقط برای ۳ ماه صادر می‌شود، اما در برخی موارد می‌تواند ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

 زمان رسیدگی به ویزای کار استرالیا چقدر است؟

اکثر ویزاهای کاری ظرف یک یا دو سال پردازش می‌شوند. با این حال، به خاطر داشته باشید که زمان پردازش تضمینی نیست و عوامل زیادی بر طول دوره بررسی تأثیر می‌گذارند. برخی از ویزاهای کوتاه‌مدت ممکن است در عرض چند ماه پردازش شوند، و برخی جریان‌ها در زیر کلاس‌های ویزا ممکن است حتی سریع‌تر پردازش شوند.

  آیا محدودیت سنی برای اخذ ویزای کار استرالیا وجود دارد؟

معمولاً برای اکثر ویزاهای کاری محدودیت سنی وجود دارد و فرد باید زیر ۴۵ یا ۵۰ سال سن داشته باشد. با این حال، برای برخی از ویزاهای کاری، شرط سنی وجود ندارد و بسته به نوع ویزای کاری که برای آن درخواست می‌شود، این شرط سنی نیز تغییر خواهد کرد.

  هزینه اخذ ویزای کار استرالیا چقدر است؟

قیمت ویزای کار استرالیا از ۳۱۵ AUD تا ۴۱۱۵ AUD متغیر است. گاهی اوقات، در یک زیر کلاس خاص، به هیچ وجه مجبور نیستید هزینه ویزا را بسته به برنامه‌ای که برای آن درخواست می کنید، پرداخت کنید. با این حال، هزینه‌های اضافی وجود دارند که باید برای اکثر ویزاها بپردازید. به عنوان مثال، شما باید برای هر یک از اعضای خانواده که با شما برای اخذ ویزا درخواست می‌کنند، هزینه اضافی بپردازید، و برای برخی از ویزاها، برای اعضای خانواده خود که سطح قابل قبولی از دانش زبان انگلیسی را ندارند، باید هزینه دیگری را پرداخت کنید، که اینها قیمت اخذ ویزای کاری استرالیا را بالاتر می‌برند.

مراحل اخذ ویزای کار استرالیا

برای دریافت ویزای کار استرالیا ابتدا باید نوع ویزای موردنیاز خود را مشخص کنیم. همچنین پیش از آنکه به‌عنوان متقاضی، درخواست ویزا را ثبت کنیم، کارفرما باید مراحل نامزدی آنلاین ما را تکمیل کرده باشد.

مراحل اخذ ویزای کار استرالیا عبارتند از:

 • مراجعه به وب‌سایت رسمی وزارت کشور استرالیا، به نشانی: homeaffairs.gov.au
 • انتخاب نوع ویزای درخواستی و تکمیل فرم مربوطه
 • برای ویزاهای تخصصی-مهارتی (Skilled)، شغل موردنظر متقاضی باید در فهرست مشاغل تخصصی وجود داشته باشد
 • برای ویزاهای اسپانسر یا حمایت مالی کارفرما، متقاضی باید ازسوی یک حامیِ کاریِ تاییدشده نامزد شود و سپس برای آزمون سنجش مهارت اقدام کند
 • ثبت درخواستِ «ابراز تمایل» یا Expression of Intent (به‌اختصار EOI) ازطریق سرویس آنلاین اسکیل‌سلکت استرالیا (SkillSelect)
 • انتظار برای دریافت دعوت‌نامه، جهت ثبت درخواست ویزا
 • جمع‌آوری مدارک موردنیاز
 • ثبت درخواست ویزا، ظرف حداکثر ۶۰ روز پس از دریافت دعوت‌نامه
 • اقدام برای اخذ ویزا، به‌صورت آنلاین

امتیاز مورد نیاز برای اخذ ویزای کار استرالیا

یکی از مسائل مهم در مهاجرت به استرالیا ازطریق ویزای کار و نیروی متخصص، سیستم امتیازدهی اقامت دائم این کشور است که اصطلاحاً امتیاز PR استرالیا یا Australian PR score نام دارد.

جهت آنکه فرد متقاضی بتواند برای ویزای ساب کلاس ۱۸۹ (ویزای نیروی متخصص مستقل) یا ساب کلاس ۱۹۰ (ویزای نیروی متخصص نامزد شده) درخواست دهد، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • کسب امتیاز ۶۵ یا بالاتر در سیستم امتیازدهی PR
 • دریافت دعوتنامه، جهت ثبت درخواست
 • وجود شغل یا حرفه موردنظر متقاضی در فهرست مشاغل تخصصی استرالیا (MLTSSL)
 • مهارت کافی درخواست‌دهنده برای فعالیت در شغل موردنظر

امتیازدهی براساس چندین معیار مختلف انجام می‌شود که در ادامه به بعضی از مهم‌ترین‌هایشان می‌پردازیم:

سن

اگر متقاضی بین ۲۵ تا ۳۲ سال سن داشته باشد، بالاترین امتیاز، یعنی ۳۰ امتیاز، به او تعلق می‌گیرد. برای سن ۴۵ سال و بالاتر امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود.

امتیازات برحسب سن عبارتند از:

 • ۱۸ تا ۲۴ سال: ۲۵ امتیاز
 • ۲۵ تا ۳۲ سال: ۳۰ امتیاز
 • ۳۳ تا ۳۹ سال: ۲۵ امتیاز
 • ۴۰ تا ۴۴ سال: ۱۵ امتیاز
 • ۴۵ تا ۴۹ سال: صفر امتیاز

تحصیلات

هرچه سطح تحصیلات و مدرک تحصیلی بالاتر باشد، امتیاز بیشتری را نصیب فرد می‌کند. دراین‌میان سابقه تحصیل در استرالیا می‌تواند مزیت به‌همراه داشته باشد.

امتیاز تحصیلات به این شکل محاسبه می‌شود (توجه کنید که ملاک، معادل‌سازی مدرک براساس سیستم استرالیا است):

 • دکترا: ۲۰ امتیاز
 • کارشناسی یا کارشناسی ارشد: ۱۵ امتیاز
 • فوق دیپلم (دیپلم پیشرفته) یا مدرک مشاغل Trade qualification از استرالیا: ۱۰ امتیاز
 • گواهی سنجش مهارت: ۱۰ امتیاز

            سابقه کار

امتیازهای سابقه کار در خارج از استرالیا، ازجمله ایران، از قرار زیر هستند:

 • ۸ تا ۱۰ سال (و بالاتر): ۱۵ امتیاز
 • ۵ تا ۷ سال: ۱۰ امتیاز
 • ۳ تا ۴ سال: ۵ امتیاز

سابقه کار کمتر از ۳ سال، امتیازی ندارد. البته سابقه کار در استرالیا، درصورتی‌که به حداقل یک سال برسد، ۵ امتیاز خواهد داشت. برای ۳ سال سابقه و بیشتر هم کار در استرالیا درمقایسه‌با کشورهای دیگر، ۵ امتیاز بیشتر به‌همراه دارد.

تسلط بر زبان انگلیسی

 • سطح Superior، معادل نمره آیلتس ۸: ۲۰ امتیاز
 • سطحProficient ، معادل آیلتس ۷: ۱۰ امتیاز
 • سطح Competent، معادل آیلتس ۶: صفر امتیاز

برای سطوح پایین‌تر از Proficient امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود.

نامزدی و حمایت مالی

اگر یکی از بستگان‌تان که ساکن استرالیا است، بتواند اسپانسر یا حامی مالی شما شود، امتیازتان بیشتر خواهد شد.

به‌طور خلاصه:

 • اسپانسر خانوادگی: ۱۰ امتیاز
 • اسپانسر ایالتی: ۵ امتیاز

موقعیت شریک زندگی

وضعیت تجرد/تاهل شما روی امتیازتان تاثیرگذار است.

به‌طورکلی:

 • اگر مجرد هستید، یعنی همسر یا شریک زندگی دفاکتو (De facto) ندارید: ۱۰ امتیاز
 • اگر شریک زندگی‌تان شهروندی استرالیا یا اقامت دائم آن را دارد: ۱۰ امتیاز
 • اگر همسرتان کمتر از ۴۵ سال دارد، سطح انگلیسی او از Competent کمتر نیست، تحت همان کد شغلی و همان ساب کلاس ویزای شما قرار دارد و نتیجه آزمون مهارت‌سنجی او نیز مثبت است: ۱۰ امتیاز
 • اگر شریک زندگی‌تان سطح انگلیسی Competent دارد، ولی دسته مهارت شغلی او با شما یکسان نیست یا ساب کلاس ویزای متفاوتی با شما دارد: ۵ امتیاز

تحصیلات تکمیلی استرالیا

 • اگر از موسسات آموزشی استرالیا مدرک کارشناسی ارشد از نوع Master’s by research یا دکترا گرفته باشید (به‌شرط صرف حداقل دو سال تحصیلی در زمینه مرتبط): ۵ امتیاز

تحصیل در مناطق خاص استرالیا

 • اگر قصد تحصیل در مناطق خاص یا کم‌جمعیت استرالیا را دارید: ۵ امتیاز

سایر موارد

 • تسلط به زبان‌های رایج در استرالیا (ازجمله زبان فارسی): ۵ امتیاز
 • گذراندن یک سال کاری در استرالیا در شغلی که برای آن نامزدشده‌اید، با فاصله حداقل ۱۲ ماه پیش از دریافت دعوتنامه: ۵ امتیاز
 • کسب نامزدی استانی یا State Nomination (ویزای ۱۹۰): ۵ امتیاز

یونیک ویزا با سابقه سالها تجربه موفق در زمینه اخذ ویزای کار استرالیا در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند کلیه امور ویزای کار استرالیا را برای متقاضیان عزیز انجام دهد. اگر می‌خواهید بدانید که آیا می‌توانید به استرالیا مهاجرت کنید به محاسبه‌گر امتیازات سری بزنید و اگر می‌خواهید یک مشاوره رایگان از یونیک ویزا داشته باشید کافی‌است که فرم ارزیابی مهاجرت به استرالیا را پر کنید.

فرم ارزیابی اسکیل ورکر استرالیا

یونیک ویزا همراه شما در مهاجرتشما را تا رسیدن به مقصد همراهی می کنیم!

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی یونیک ویزا، از آخرین اخبار، جدیدترین تغییرات قوانین مهاجرت و موقعیت های کاری و تحصیلی مهاجرت مطلع شوید!

آماده مهاجرت هستی؟! محاسبه گر آنلاین امتیازات