شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

کمک به مهاجران برای پیدا کردن کار در استرالیا

سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱
آخرین ویرایش: شنبه ۲۴ دی ۱۴۰۱

پیدا کردن کار برای مهاجران اغلب کاری دشوار است. عدم مهارت کافی در زبان و نداشتن تجربه کاری و تفاوت‌های فرهنگی از جمله این موانع می ‌باشد. طی چند سال گذشته، آژانس اسکان مهاجران و پناهندگان استرالیا (AMES) تحقیقی را در جهت کمک به مهاجران برای پیدا کردن کار در استرالیا انجام داده است. این تحقیق حاکی از آن است که مهاجران برای ورود به بازار کار با سختی مواجه‌ اند ولی می‌توانند با کمکی که در ابتدای این مسیر دریافت می‌کنند، کار پیدا کنند. طبق گفته نویسنده ارشد این تحقیق، مونیکا ادوایر، اغلب افراد کار خود را ساعتی آغاز می‌ نمایند و حتی بسیاری از مهاجران در موقعیتی پایین‌ تر از سابقه کار و مدرک تحصیلی مشغول به کار می‌شوند.

اما موضوعی که بیشتر از هر چیزی در این تحقیق مورد تاکید قرار گرفته است، داشتن یک رزومه کاری مناسب برای موفقیت در مسیر شغلی است. یکی دیگر از نکات حائز اهمیت، آماده بودن متقاضی کار برای مصاحبه پس از دریافت تماس تلفنی از سوی کارفرما می ‌باشد. به همین جهت در این مقاله سعی کردیم تا نکات کلیدی در جهت رزومه نویسی و آماده سازی برای مصاحبه را در اختیار شما قرار بدیم، و شرایط کار در استرالیا را مورد بررسی قرار بدهیم به این امید که در مسیر دستیابی به کار در استرالیا موفقیت را از آن خود کنید.

چگونه در استرالیا کار پیدا کنیم؟

راه های متعددی برای پیدا کردن کار در استرالیا وجود دارد اما در عین حال همین امر گاهاً می تواند کاری دشوار و پیچیده برای بسیاری از مهاجران باشد، در حقیقت اصلی ترین دغدغه برای هر مهاجر پیدا کردن کار در استرالیا می باشد. برای افرادی که در زمینه های مختلف دارای تخصص می باشند فرصت های شغلی بسیار مناسبی در استرالیا وجود دارد، و اگر شما هم از یک مهارت خاص برخوردار هستید می توانید در این کشور مشغول به کار شوید.

شرایط کار در استرالیا

شرایط کار دقیقا همان سوالی است که هر شخصی در هر کجای دنیا بخواهد مشغول به انجام کاری شود برایش پیش می آید. روابط مثبت و پایدار استرالیا با سایر کشورها و نظارت دقیق دولت بر بازار کار از مواردی هستند که شرایط کار در این منطقه را مناسب کرده اند. شرکت های بزرگی در استرالیا مشغول به کار هستند که برای رسیدن به اهداف خود به نیروهای متخصص زیادی نیاز دارند، تخصصی که همواره خیلی مهم تر از مدرک تحصیلی بوده است.

چگونه یک رزومه کاری بنویسیم؟ برای اینکه با سبک رزومه­های استرالیا آشنا شوید می توانید آنها را در سایت های موردنظر جست و جو و بررسی کنید. ما درادامه چند عامل مهم برای نوشتن یک رزومه مناسب را به اختصار توضیح می دهیم که می توانید از آن به عنوان راهنمایی برای نوشتن هرچه بهتر رزومه خود استفاده کنید.

 1.  با پرداختن به مطالب اصلی، رزومه را مختصر و کوتاه بنویسید. حجم بالای اطلاعات در رزومه نویسی، آن هم اطلاعات غیر ضروری از تاثیر اهمیت رزومه کم می ‌کند. تنها نوشتن اطلاعات اصلی آن هم در بخش آغازین رزومه کافی است. فراموش نکنید که برای دستیابی به موقعیت‌های بهتر، رزومه کاری خود را حتی پس از یافتن یک شغل، بروز شده نگه دارید.
 2. از موفقیتت های شغلی و تحصیلی خود، فهرستی تهیه کنید. عنوان کردن موفقیت‌ هایی که در دوران تحصیلی و یا در شغل‌های قبلی بدست آورده ‌اید، در جهت تهیه یک رزومه حرفه ‌ای تاثیرگذار است. به نوعی می‌ توانید با این کار مشخصات فردی، تخصص و مهارت‌ های خود را نمایان کنید.
 3. از زبان مثبت و لحنی تاثیر گذار در نوشتن استفاده کنید. سعی کنید چه در هنگام نوشتن رزومه و چه در مصاحبه حضوری، نکات منفی شغل و کارفرمای قبلی را بازگو نکنید. عنوان کردن ویژگی‌های منفی به جای توجه به نکات مثبت یک شغل، تاثیر خوبی از خود بجای نمی‌ گذارد.
 1. بسته به هر فرصت شغلی، رزومه‌ ای جدید تنظیم کنید. تنها اکتفا به یک رزومه و ارسال آن برای هر فرصت شغلی مناسب نمی‌ باشد. بهتر است برای تاثیرگذارتر بودن رزومه و جلب توجه کارفرما، از کلمات کلیدی که در آگهی استخدام به کار برده شده، استفاده کنید.
 2. در کنار رزومه، یک Cover Letter تنظیم کنید. با تنظیم یک Cover Letter کامل، که در آن نام و سمت شغلی فرد مورد مخاطب درج شده است، رزومه خود را اثربخش‌ تر کنید. این کار توجه شما به جزئیات را نشان می‌ دهد. برای جلوگیری از هرگونه خطای املایی و اشتباهات دستوری، حتما نامه درخواست را مورد بازبینی قرار دهید و از شخص دیگری در این کار کمک بگیرید.
 3. از منابع و وبسایت‌های رایگان کمک بگیرید. برای اینکه رزومه کاری قوی داشته باشید باید تمام صفحات را به یک اندازه از مهارت های شغلی و تجربیات خود کامل کنید. یکی از ترفندهایی که در نحوه پیدا کردن کار در استرالیا مهم است، ارائه ی مدرک اجازده­ی کار در استرالیا و یا نشان دادن فرآیند در خواست ویزای کار می باشد. به یاد داشته باشید که در هنگام ارائه ی رزومه کاری خود در صورت امکان یک شماره تلفن و یک آدرس پستی استرالیایی در مدارک خود قرار دهید.
 4. سایت دولتی(Jobactive):در این سایت می توانید به اطلاعات مفیدی در زمینه رزومه نویسی و چگونگی یافتن کار دسترسی داشته باشید.
 5. مراکز منابع جامعه مهاجران(Community Migrant Resource Centre): اگر به عنوان یک شخص تازه‌ وارد، علاقه‌مند هستید تا در کارگاه‌های آمادگی بازار کار شرکت کنید، می‌توانید به مرکز منابع جامعه مهاجران با آدرس وبسایت (www.cmrc.com.au) در ایالت خودتان مراجعه کنید. این مراکز با برگزاری کارگاه‌ های آموزشی رایگان، ضمن افزایش مهارت‌ های رزومه نویسی، مصاحبه و کاریابی، درک و پذیرش شما را از محیط کار استرالیا و آمادگی برای ورورد به بازار کار افزایش می ‌دهد.
 6. خدمات آنلاین : منظور از خدمات آنلاین، استفاده از قالب‌های رزومه نویسی رایگانی است که در برخی از سایت‌ها در اختیار عموم قرار گرفته است. با مراجعه به سایت  (https://www.resume-now.com/) می‌توانید به صورت آنلاین رزومه خود را آماده نمایید. همچنین چند سایت اینترنتی که قالب‌های رایگان رزومه و درخواست نامه را ارائه کرده‌ اند، شامل وبسایت‌ های زیر می‌شوند:

وب سایت آموزشی Open Colleges (www.opencolleges.edu.au) سایت‌های رموز زندگی مانند Lifehacher(www.lifehacker.com.au)سایت‌های تجارت و امور مالی مانند Business Insider (www.businessinsider.com.au)

resume-writing 

نحوه پیدا کردن کار در استرالیا

 1. سایت‌های کاریابی

پس از آماده کردن رزومه کاری، بصورت یک فایل جدید توسط خود و یا با استفاده از سایت‌ های رایگان، حال نوبت به بررسی بازار کار و پیدا کردن موقعیت‌های شغلی با توجه به تخصص و مهارت شخصی شما می ‌رسد. پیش از هر چیز می ‌توانید در وبسایت‌ های کاریابی، شغل مورد نظر خود را جستجو کنید. در این وبسایت‌ها با بیش از هزاران فرصت شغلی آشنا خواهید شد. تنها کافی است بسته به نیاز، رزومه‌ی خود را برای آنها ارسال کنید. یکسری از این وبسایت‌ های معروف کاریابی در استرالیا شامل موارد زیر می ‌شوند:

Resume

 1. آژانس‌های استخدامی

علاوه بر سایت‌ها، یکسری آژانس ­های کاریابی در اسرالیا به متقاضیان جهت استخدام کمک می ‌کنند. وبسایت یکسری از این آژانس‌های خصوصی در روزنامه‌های استرالیا معرفی شده‌اند.

وبسایت www.kellyservices.com.au و www.au.hudson.com  دو نمونه از آژانس‌ های استخدامی در استرالیا هستند.

 1. روزنامه

روزنامه­‌ها دیگر روشی است که با توجه به منطقه و ایالت ‌های استرالیا، شما را دریافتن شغل راهنمایی می‌کنند. میتوانید برای پیدا کردن کار از روزنامه‌ های مطرح استرالیا استفاده کنید. این روزنامه ‌ها عبارتند از:

The Canberra Times–ACT منطقه پایتخت استرالیا

The Australian

Courier-Mail ایالت کوئینزلند

The Age ملبورن، ایالت ویکتوریا

The Sydney Morning Herald ایالت نیو ساوت ولز

The West Australian منطقه غربی

پیدا کردن کار در استرالیا از طریق شبکه های اجتماعی

از آنجایی که بسیاری از فرصت‌های شغلی بصورت آگهی استخدامی ارائه نمی ‌شوند، در ارتباط بودن با برخی سازمان‌ها و شرکت‌ ها در استرالیا، موقعیت شغلی جدیدی را پیش پای شما قرار می‌ دهند. با دنبال کردن این شرکت‌ ها در شبکه‌های اجتماعی نظیر لینکدین و… شانس خود را برای پیدا کردن کار در استرالیا بالا ببرید. اینجاست که درک اهمیت شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم می شود، به همین منظور قصد داریم تا در ادامه به معرفی تعدادی ازین شبکه های اجتماعی و همچنین وب سایت های آنلاین کاریابی در استرالیا بپردازیم.

 • لینکدین  Linked inاگر قصد مهاجرت به استرالیا را دارید حتما برای خود یک اکانت لینکدین بسازید و رزومه خود را در آن قوی کنید.
 • Australian Jobsearch (یکی از وب سایت های دولتی برای کار است، که می توانید برای جستجوی شغل مورد نیاز از پاره وقت تا تمام وقت از آن استفاده کنید.)
 • CareerJet (یک وب سایت کاریابی است با بیش از ۳۰ میلیون آگهی در تمام دنیا.)
 • Glassdoor (یک سایت کاریابی با هزاران آگهی شغلی با میلیون ها کاربر و بررسی و مزایا و حقوق از سمت کاربران.)
 • Indeed (دارای میلیون ها آگهی شغلی که می توانید رزومه خود را در این سامانه آپلود کرده و به کارفرمایان اجازه دهید پروفایل موردنظر خود را آنلاین جستجو کنند.)
 • APS JOBS
 • ARTHUB
 • CAREERONE
 • GUMTREE
 • GRAD CONNECTION
 • JOB SEEKER
 • NEUVOO
 • ONESHIFT
 • SEEK
 • SALON STAFF
 • THEUNIJOBS
 • ADZUNA
 • JOOBLE
 • JOBSERVE

نکاتی برای داشتن یک مصاحبه کاری حرفه‌ای در استرالیا:

درست است که ارائه یک رزومه کاری قوی و حرفه ‌ای تا بخش زیادی پیش از یافتن کار، پروسه استخدامی شما را پیش میبرد، ولی بعد از آن نباید از مرحله مصاحبه حضوری غافل شوید. در واقع مصاحبه بصورت یک گفت و گوی معمولی بین شخص جویای کار و کارفرما است که تا حد زیادی روند استخدامی را تکمیل می ‌کند.

اما پیش از حضور برای مصاحبه کاری لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • برخی از مشاغل از یکسری سوالات رایج برای مصاحبه استفاده می‌کنند. خوب است که برای خود پاسخ به این سوالات را تمرین کنید.
 • اطلاعاتی در مورد حوزه فعالیت شرکت و سازمان استخدام کننده کسب کنید.
 • حفظ آرامش و داشتن اعتماد به نفس، نکته کلیدی برای داشتن یک مصاحبه کاری حرفه‌ای است.
 • با توجه به موقعیت شغلی با ظاهری آراسته و مرتب حضور یابید.
 •  از پیش، یکسری سوال برای پایان مصاحبه خود آماده کنید تا میل و رغبت شما را به آن موقعیت شغلی نشان دهد.

کلام آخر

کار کردن در استرالیا همیشه برای ساکنان غیر استرالیایی که به دنبال کار هستند جذابیت داشته است، و دلیل اصلی این جذابیت سبک وکیفیت زندگی، حقوق و دستمزد و مشخصا آب و هوای بسیار خوب استرالیا است. اقتصاد پایدار، فرصت های شغلی متعدد در بخش های مختلف، شهرهای زیبا  و با سطح فرهنگی بالا، همه و همه استرالیا را به مقصدی جذاب برای جویندگان کار تبدیل کرده اند. چنانچه برای مهاجرت به استرالیا از طریق کارمصمم هستید اما نیاز به کمک و راهنمایی بیشتر دارید، مشاورین موسسه مهاجرتی یونیک ویزا با سال ها تجربه و تخصص در امر مهاجرت به استرالیا منتظرند تا شما را در این امر یاری دهند.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران

یونیک ویزا همراه شما در مهاجرتشما را تا رسیدن به مقصد همراهی می کنیم!

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی یونیک ویزا، از آخرین اخبار، جدیدترین تغییرات قوانین مهاجرت و موقعیت های کاری و تحصیلی مهاجرت مطلع شوید!

آماده مهاجرت هستی؟! محاسبه گر آنلاین امتیازات