شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

اسسمنت یا ارزیابی مدارک برای مهاجرت به استرالیا

سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱
نویسنده:

 

استرالیا به دلیل بازار کار عالی و اقتصاد با ثبات مقصد محبوب مهاجران با دانش تخصصی است. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تخصص و مهارت یا Skilled worker را دارید قطعا اصطلاح اسسمنت به گوشتان خورده است. در این پست قصد داریم به بررسی ادارات مختلف ارزیابی کننده مدارک برای مهاجرت به استرالیا و جزییات آنها بپردازیم.

اسسمنت برای مهاجرت به استرالیا  چیست؟

اسسمنت یا ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی به عنوان اولین قدم برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تخصص و مهارت به شمار میرود. مدارک تحصیلی و مدارک شغلی متقاضی میبایست در اداره ارزیابی کننده ای که مسئول بررسی مدارک گروه شغلی وی است بررسی شده تا مشخص شود مدرک تحصیلی متقاضی معادل چه مدرک تحصیلی ای در استرالیا در نظر گرفته میشود و همچنین از سوابق کاری ارائه شده، چند سال آن مورد قبول قرار میگیرد.

در پروسه ی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تخصص و مهارت امتیاز مدرک تحصیلی و سابقه کار بر اساس آنچه در اسسمنت مورد قبول قرار گرفته است، محاسبه میگردد

ادارات ارزیابی کننده مدارک برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تخصص و مهارت:

سازمان ها و انجمن هایی که مدارک متقاضیان مهاجرت به استرالیا در آنها بررسی میگردد، بر اساس گروه ها شغلی متفاوت است. به عنوان مثال:

*اگر فارغ التحصیل رشته های مهندسی (به عنوان مثال مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و …)  هستید  و قصد مهاجرت به استرالیا را دارید مدارک تحصیلی، سوابق شغلی و همچنین پروژه ای به نام CDR در  سازمان مهندسین استرالیا  یا EA انجام می گیرد.

* اگر فارغ التحصیل رشته های کامپیوتر(به عنوان مثال نرم افزار، سخت افزار و…)  هستید و یا در رشته های دیگر فارغ التحصیل شده اید ولی سوابق شغلی شما به کامپیوتر ارتباط دارد (به عنوان مثال برنامه نویس، تحلیلگر سیستم و …)  و قصد مهاجرت به استرالیا را دارید مدارک تحصیلی وسوابق شغلی شما  توسط انجمن کامپیوتر استرالیا یا ACS انجام می گیرد.

*اگر فارغ التحصیل رشته های فنی (به عنوان مثال برق  صنعتی، لوله کشی و …)  هستید  و قصد مهاجرت به استرالیا را دارید مدارک تحصیلی و سوابق شغلی شما توسط سازمان TRA بررسی میگردد.

* اگر فارغ التحصیل رشته حسابداری هستید  و قصد مهاجرت به استرالیا را دارید ارزیابی مدارک شما توسط CPA/ICAA/IPA انجام می گیرد.

*اگر فارغ التحصیل رشته های علوم پایه (به عنوان مثال شیمی،فیزیک، آمار و …) هستید  و قصد مهاجرت به استرالیا را دارید مدارک تحصیلی و سوابق شغلی شما توسط سازمان VETASSESS بررسی میگردد.

معرفی سازمان ارزیابی VETASSESS برای ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی جهت مهاجرت به استرالیا:

این سازمان یکی از مهترین سازمانهاییست که متقاضیان مهاجرت به استرالیا برای ارزیابی مدارک خود در این سازمان اقدام میکنند. با توجه به تعداد زیاد رشته هایی که در این سازمان بررسی میشوند، میتوان این سازمان را اولین سازمان ارزیابی برای مهاجرت به استرالیا از لحاظ تنوع رشته های تحت پوشش در نظر گرفت. بازه ی بزرگی از انواع رشته های علوم انسانی و علوم کاربردی ، رشته های مرتبط با شهرسازی و نقشه برداری های عمران و معماری و همچنین محیط زیست و بازرسان بهداشت کار و ….. در این سازمان بررسی میشوند. از این رو آشنایی با نحوه ی ارزیابی مدارک در این سازمان میتواند کمک بسزایی به متقاضیان مهاجرت به استرالیا کند.

 

ü      مدارک مورد نیاز برای بررسی در سازمان VETASSESS برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا :

 

۱ – مدارک هویتی متقاضی مهاجرت به استرالیا :

ارائه ی مدارک هویتی از جمله کپی صفحه ی اول پاسپورت به همراه ترجمه ی شناسنامه ی متقاضی مهاجرت به استرالیا الزامیست.

۲ – مدارک تحصیلی متقاضی مهاجرت به استرالیا : ارائه ی مدارک تحصیلی متقاضی مهاجرت به استرالیا با توجه به کد رشته ی انتخابی میتواند متفاوت باشد. برای مثال کد رشته هایی که در این سازمان تحت عنوان رشته های سطح ۱ (SKILL LEVEL 1) مشخص شده باشند، ملزم به ارائه ی حداقل لیسانس از دانشگاههای سکشن ۱ میباشند . و متقاضیان مهاجرت به استرالیا که دارای مدرک لیسانس از دانشگاههای سکشن ۲ و یا مدرک فوق دیپلم باشند تنها میتوانند برای کد رشته های تحت عنوان رشته های سطح ۲ (SKILL LEVEL 2) اقدام کنند . لازم به ذکر است ارائه ی اصل مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات مربوط به آن مقطع الزامیست.

 

۳ – مدارک کاری متقاضی مهاجرت به استرالیا :

مدارکی که این سازمان جهت ارزیابی تخصص فرد متقاضی مهاجرت به استرالیا در کد رشته انتخابی بررسی میکند شامل موارد زیر است :

. آگهی تاسیس محل کار متقاضی : با ارائه ی این مدرک، زمان تاسیس شرکت یا موسسه و شروع به فعالیت آن مشخص خواهد شد که قاعدتا باید این تاریخ قبل از تاریخ شروع بکار متقاضی مهاجرت به استرالیا در آن شرکت یا موسسه باشد.

. گواهی کار به روز : این گواهی باید شامل تاریخ شروع بکار متقاضی مهاجرت به استرالیا تا حال حاضر و شرح وظایف این شخص در آن مرکز باشد. و باید توجه داشت که این شرح وظایف باید متناسب با شرح وظایف این کد رشته در استرالیا باشد.

. قراردادهای کاری : متقاضی مهاجرت به استرالیا باید برای هر سال سابقه ی کاری قرارداد عقد شده با آن شرکت و موسسه را با مهر و امضای مدیر عامل و کارفرما ارائه دهد. . فیش حقوقی : متقاضی مهاجرت به استرالیا باید به ازای هر سال کار در شرکت و موسسه یک یا دو فیش حقوقی ارائه دهد که اطلاعات کامل درآمد ماهانه ، حقوق و مزایا در آن ذکر شده باشد.

. بیمه کاری : ارائه ی بیمه برای سازمان وت اسس الزامی نیست. اما این امکان وجود دارد که آفیسر پرونده در مراحل بعدی این مدرک را از متقاضی مهاجرت به استرالیا درخواست کند. لذا ارائه ی آن در صورت کامل بودن سابقه بیمه در همان ابتدای کار موجب قوی تر شدن مدارک ارائه شده خواهد بود.

. چارت سازمانی : ارائه ی این چارت برای برخی مشاغل توسط متقاضی مهاجرت به استرالیا الزامیست و متقاضی باید این چارت را از شرکت مربوطه درخواست نماید. هدف این چارت بررسی و نگاه اجمالی به طبقه بندی پوزیشن های شغلی و جایگاه کد شغلی مورد درخواست متقاضی در شرکت میباشد.

 

معرفی سازمان ارزیابی EA(Engineers Australia) برای ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی جهت مهاجرت به استرالیا :

این سازمان مسئول بررسی مدارک متقاضیان مهاجرت به استرالیا ست که در رشته های مهندسی تحصیل کرده اند. اکثر رشته های فنی – مهندسی اعم از مهندسی برق، عمران، صنایع، مکانیک و …. در این سازمان ارزیابی میشوند. مدارکی که این سازمان از متقاضیان مهاجرت به استرالیا برای ارزیابی دریافت میکند شامل مدارک زیر میباشد :

 

ü      مدارک مورد نیاز برای بررسی در سازمان EA برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا :

 

۱ – مدارک هویتی متقاضی مهاجرت به استرالیا :

صفحه ی اول پاسپورت متقاضی مهاجرت به استرالیا

۲ – مدارک تحصیلی متقاضی مهاجرت به استرالیا : ارائه ی اصل مدارک تحصیلی + ریزنمرات . مدرک تحصیلی متقاضی مهاجرت به استرالیا تعیین کننده ی این خواهد بود که این فرد به عنوان یک مهندس حرفه ای ارزیابی میشود یا به عنوان یک تکنیسین یا تکنولوژیست. به این صورت که متقاضی مهاجرت به استرالیا تنها در صورتی به عنوان مهندس حرفه ای ارزیابی میشود که مدرک لیسانس خود را از دانشگاههای سکشن ۱ گرفته باشد و یا دارای مدارک تحصیلی ارشد یا دکتری باشد. در نتیجه افرادی که مدرک لیسانس خود را از دانشگاههای سکشن ۲ گرفته باشند به عنوان تکنولوژیست یا تکنیسین ارزیابی میشوند.

 

۳ – مدارک کاری متقاضی مهاجرت به استرالیا :

. آگهی تاسیس : همانند سازمان VETASSESS . گواهی کار به روز : همانند سازمان VETASSESS . بیمه کاری : ارائه بیمه برای این سازمان الزامیست و باید از ابتدا بیمه های مطابق با سوابق کاری و گواهی کار را ارائه داد. . پکیج CDR (شامل ۱ – شرح ۳ پروژه ی تخصصی که متقاضی مهاجرت به استرالیا از صفر تا صد را انجام داده و در نهایت به نتیجه مطلوب رسانده باشد. ۲ – CPD که خلاصه ی شرکت در دوره ها، سمینارها، کارگاهها و همچنین گواهینامه های مرتبطیست که فرد برای بروز نگه داشتن علم و تخصص خود اخذ کرده است. ۳ – رزومه)

۳ – آیلتس ۶ ایچ اسکیل

از نکات مهم ارزیابی مدارک در سازمان EA، ارائه ی آیلتس ۶ ایچ اسکیل میباشد

معرفی سازمان ارزیابی ACS(Australian Computer Society) برای ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی جهت مهاجرت به استرالیا :

این سازمان همانطور که از اسمش پیداست ارزیابی مدارک فارغ التحصیلان رشته های کامپیوتر را بر عهده داشته و متقاضیان مهاجرت به استرالیا با هر شاخه و زیر شاخه ای از رشته های کامپیوتر باید برای ارزیابی مدارک خود بصورت آنلاین مدارک را به این سازمان ارسال کنند. رشته های بسیار زیاد و متنوعی زیر نظر این سازمان ارزیابی میشوند که از میان آنها میتوان به مهندسی نرم افزار، سخت افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و شبکه، تحلیلگر سیستم، برنامه نویس توسعه دهنده، امنیت شبکه و ….. اشاره کرد.


بیشتر بخوانید:   آزمون ناتی چیست؟کلاس آزمون، پرداخت هزینه، محل آزمون


ü      مدارک مورد نیاز برای بررسی در سازمان ACS برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا :

۱ – مدارک هویتی متقاضی مهاجرت به استرالیا :

صفحه اول پاسپورت متقاضی مهاجرت به استرالیا

۲ –مدارک تحصیلی متقاضی مهاجرت به استرالیا : ارائه ی اصل مدرک تحصیلی + ریزنمرات. این سازمان نیز روش ارزیابی مدارک تحصیلی منحصر بفرد خود را دارد. به این صورت که بطور پیش فرض به اندازه ی ۲ سال سابقه ی کاری را از افراد دارای مدرک لیسانس از دانشگاههای سکشن ۱ و یا بالاتر شامل فوق لیسانس و دکترا که سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی را دارند کسر میکند. به همین ترتیب اگر فرد دارای لیسانس از دانشگاههای سکشن ۲ باشد ، به اندازه ی ۴ سال از سوابق کاری فرد کسر میشود.

۲ – مدارک کاری متقاضی مهاجرت به استرالیا : . گواهی کار به روز

. ارائه ی ۲ مورد از ۴ مورد مدارک ذکر شده : ۱ – بیمه کاری ۲ – فیش حقوقی ۳ – پرینت حساب بانکی ۴ – مالیات شرکت یا موسسه محل کار

در صورت ارائه فیش حقوقی و پرینت حساب بانکی، بهتر است این دو مدرک برای یک زمان مشخص باشند تا پرینت حساب بانکی اثبات موجهی برای حقوق ماهانه ی شخص متقاضی مهاجرت به استرالیا باشد. . آگهی تاسیس : الزامی نیست اما در صورت وجود ترجیحا ارائه شود.

 

 

هزینه ی ارزیابی مدارک برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای تخصص و مهارت در سال ۲۰۲۰:

هزینه ای که هریک ازادارت ارزیابی کننده از متقاضی مهاجرت به استرالیا دریافت میکنند به شرح زیر است:

سازمان مهندسین استرالیا یا EA :

هزینه ی ارزیابی CDR برای مهاجرت به استرالیا: ۷۹۵ دلار

هزینه ارزیابی CDR و سوابق شغلی برای مهاجرت به استرالیا: ۱۱۵۵ دلار

اگربخواهید پرونده شما سریع تر بررسی شود میبایست از Fast Track استفاده کنید که هزینه آن  ۳۰۵ دلار مازاد بر هزینه های فوق است.

 

سازمان VETASSESS :

هزینه اسسمنت مدارک جهت مهاجرت به استرالیا:  ۸۸۰ دلار استرالیا

اگر بخواهید پرونده شما با اولویت بیشتر(سریع تر) بررسی شود میبایست ۶۰۰ دلار استرالیا اضافه بر مبلغ فوق پرداخت نمایید.

در صورت نیاز به ری اسس (Reassess ) یا بازبینی نتیجه ارزیابی مدارک تحصیلی و مدارک شغلی در این سازمان به ترتیب میبایست ۲۷۲ دلار و ۴۸۹ دلار استرالیا پرداخت نمایید

 

سازمان TRA :

هزینه اسسمنت مدارک جهت مهاجرت به استرالیا:  ۱۰۰۰دلار استرالیا

چنانچه درخواست بازبینی نتیجه ارزیابی را داشته باشید میبایست ۹۰۰دلار استرالیا پرداخت نمایید.

 

انجمن ACS :

هزینه اسسمنت مدارک جهت مهاجرت به استرالیا: ۵۰۰ دلار استرالیا

اگر درخواست بازبینی نتیجه ارزیابی را داشته باشید میبایست ۳۹۵ دلار استرالیا پرداخت نمایید.

 

برای کسب اطلاعات در خصوص اخذ انواع ویزاهای استرالیا با  یونیک ویزا در ارتباط باشید:

۰۲۱-۸۸۵۴۵۳۲۴   الی ۶

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران

یونیک ویزا همراه شما در مهاجرتشما را تا رسیدن به مقصد همراهی می کنیم!

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی یونیک ویزا، از آخرین اخبار، جدیدترین تغییرات قوانین مهاجرت و موقعیت های کاری و تحصیلی مهاجرت مطلع شوید!

آماده مهاجرت هستی؟! محاسبه گر آنلاین امتیازات