شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

تقویم آموزشی در استرالیا

یکشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۱
نویسنده:

سال تحصیلی در استرالیا بسته به نوع تحصیلی که انجام می‌دهید متفاوت است. سال تحصیلی به دوره آموزشی ۱ (شش ماه اول سال) و دوره آموزشی ۲ (شش ماه دوم سال) تقسیم می‌شود. تاریخ شروع و تعداد ترم‌ها بسته به دوره و موسسه متفاوت است. در ادامه این مطلب با بررسی شرایط مدارس و دانشگاه‌های استرالیا در مقاطع مختلف بیشتر آشنا می‌شویم.

مدارس

سال تحصیلی مدارس در استرالیا از اواخر ژانویه تا اواسط دسامبر ادامه دارد. این دوره به دو دوره نیم ساله با دو ترم تقسیم می‌شود که هر ترم آن تقریباً ۱۰ هفته است. در پایان هر ترم تعطیلات مدارس وجود دارد. دانش آموزان فقط در ابتدای یک ترم می‌توانند در مدارس ثبت نام کنند. در موارد استثنایی، مدارس می‌توانند درخواست‌ها را تا شش هفته قبل از شروع دوره بپذیرند. روزهای مدرسه از دوشنبه تا جمعه، معمولا از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر است، اما این روزها و تاریخ‌ها ممکن است در مدارس خصوصی متفاوت باشد.

مهم: برای ترم چهارم و پایانی در دبیرستان‌های دولتی کشور استرالیا موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

  • آخرین روز مدرسه در دسامبر مربوط به سال های ۷-۹ است
  • سال‌های ۱۰ و ۱۱ درس‌های خود را دو هفته زودتر به پایان می‌رسانند تا فرصتی برای امتحانات نهایی داشته باشند.
  • سال دوازدهم درس‌های خود را سه هفته زودتر به پایان می‌رسانند تا فرصتی برای امتحانات نهایی داشته باشند.

در مجموع طول دوره تحصیلی در مدارس کشور استرالیا ۱۳ سال است که از مهدکودک / آمادگی تا سال ۱۲ دبیرستان به طول می‌انجامد. هر سال تحصیلی به ۴ ترم تقسیم می‌شود و شروع سال تحصیلی اواخر ژانویه / اوایل فوریه می‌باشد.

دانشگاه‌های استرالیا

آموزش عالی نوعی سیستم آموزشی در استرالیا است. دوره‌ی آموزش عالی  پس از پایان دبیرستان در دسترس دانش آموزان قرار می‌گیرد و به آنها دو گزینه ارائه می‌دهد. آموزش و پرورش و آموزش حرفه ای (VET) و آموزش فنی و تکمیلی (TAFE) . ما در ابتدا دوره تحصیلی آموزش عالی دانشگاهی استرالیا را بررسی می‌کنیم.

اکثر دانشگاه‌های استرالیا از مدل دو ترمی پیروی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از مدل سه ترمی پیروی می‌کنند که در آن یک ترم، سه‌ماه به طول می‌انجامد. هر سال تحصیلی دانشگاهی دو نیم سال است که نیم سال اول از اواخر فوریه و یا اوایل مارس آغاز می شود و تا پایان ژوئن ادامه می یابد و نیم سال دوم از اواسط یا اواخر جولای تا پایان نوامبر ادامه دارد. بین هر نیم سال تحصیلی ۴-۶ هفته فاصله است و تعطیلات تابستانی دانشجویان از ۱ دسامبر تا ۲۸ ژانویه است.

مدل دو ترمی یک دوره مطالعه ۱۳ هفته‌ای است که پس از آن امتحانات و یک استراحت بعد از هر ترم برگزار می‌شود. اما در دانشگاه‌های سه ترمی، هر ترم یک دوره مطالعه ۱۰ هفته‌ای است که پس از آن یک استراحت مطالعه و یک دوره امتحان و سپس یک تعطیلات تابستانی ۹ هفته است.

دانشگاه دیکین، دانشگاه سی کیو، دانشگاه گریفیث، دانشگاه باند، دانشگاه کانبرا، و دانشگاه نیو ساوت ولز همگی دوره‌های تحصیلی ۳ ترمی را ارائه می‌دهند، در حالی که دانشگاه‌هایی مانند مؤسسه فناوری ملبورن دوره‌های تحصیلی دو ترمی و هم سه ترمی را ارائه می‌دهد. آغاز سال تحصیلی در دانشگاه‌های سه ترمی فصل پاییز است و پس از آن ترم بهاره و ترم تابستانی برگزار می‌شود.

دانشگاه‌های که دوره‌های تحصیلی دو ترمی را ارائه می‌دهند، به دانشجویان یک ترم اختیاری کوتاه در طول تابستان ارائه می‌دهند که در آن دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل دروس اضافی را به پایان برسانند، به این ترتیب ترم سوم محسوب می‌شود. به صورت کلی دانشگاه‌های دو ترمی فقط ترم‌های پاییز و بهار را برای تحصیل دانشجویان ارائه می‌دهند.

در هر دو مدل دو ترمی و سه ترمی، سال تحصیلی با ترم پاییز در ماه مارس یا اسفند شروع می‌شود. ترم اول دانشگاه‌های استرالیا تا تعطیلات میان ترم در آوریل ادامه دارد. امتحانات در ژوئن / ژوئیه به مدت ۱ ماه برگزار می‌شود. سپس ترم بهار در اواخر ژوئیه یا اوایل آگوست شروع می‌شود و پس از آن یک استراحت در سپتامبر یا ابتدای اکتبر با یک دوره امتحانی در پایان اکتبر / نوامبر انجام می‌شود. ترم تابستانی معمولا در نوامبر شروع می‌شود و قبل از کریسمس به پایان می‌رسد. بله، کریسمس در ماه‌های تابستان در ماه دسامبر می‌آید! یکی از واقعیت‌های غافلگیر کنند در کشور استرالیا، تحویل سال نو و کریسمس در تابستان است.

تحصیل در استرالیا

مقطع تحصیلی کارشناسی

طول دوره: به طور معمول طول این مقطع تحصیلی ۳ الی ۴ سال است.

ترم: طبق توضیحات بالا در اکثر دانشگاه ۲ ترم و در برخی موسسات سه ترم (سه ماهه) ارائه می‌شود.

شروع مقطع کارشناسی: به طور معمول در ماه مارس، اما می تواند بسته به دوره و موسسه متفاوت باشد.

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد

طول دوره: به طور معمول طول این مقطع تحصیلی ۱ الی ۲ سال است.

ترم: طبق توضیحات بالا در اکثر دانشگاه ۲ ترم و در برخی موسسات سه ترم (سه ماهه) ارائه می‌شود.

شروع مقطع تحصیلی: به طور معمول در ماه مارس، اما می تواند بسته به دوره و موسسه متفاوت باشد.

مقطع تحصیلی دکتری

مدت دوره: طول این مقطع تحصیلی ۳ سال است و یک سال هم برای برسی پایانامه زمان می‌برد.

ترم: از آنجایی که اکثر داوطلبان دکترا در کلاس شرکت نمی‌کنند، معمولاً ترم رسمی وجود ندارد.

شروع مقطع تحصیلی: تاریخ شروع با استاد راهنمای دکترا مذاکره می‌شود.

دوره تحصیلی TAFE

دوره‌ی آموزش فنی و تکمیلی (TAFE) که می تواند به عنوان دروازه ای برای تحصیلات دانشگاهی یا صلاحیت برای کار از آن یاد می‌شود. این مقطع تحصیلی بر مهارت‌های عملی و آموزش‌های خاص صنعت تمرکز دارد. فارغ التحصیلان TAFE گواهینامه‌ها، دیپلم‌ها یا دیپلم‌های پیشرفته دریافت می‌کنند. صنایع و موضوعاتی که در TAFE تدریس می‌شود شامل سیستم‌های اطلاعاتی، گردشگری، حمل و نقل، مدیریت بازرگانی، رسانه و غیره است. لازم به ذکر است که برای پیشرفت در مقطع دانشگاهی باید نمره ATAR را نیز کسب کنید. همچنین شایان ذکر است که کلیه برنامه‌های آموزشی و مدارک دوره‌ها توسط چارچوب صلاحیت های استرالیا (AQF) نظارت می‌شود.

بیشتر بخوانید: AQF استرالیا

مقطع تحصیلی TAFE

طول دوره: طول این مقطع تحصیلی ۱ الی ۴ سال است و بسته به موسسه و رشته مورد نظر متغییر است.

ترم: در اکثر موسسات ۲ ترم و در برخی موسسات سه ترم (سه ماهه) ارائه می‌شود.

شروع مقطع تحصیلی: فوریه، اما می‌تواند بسته به دوره و موسسات متفاوت باشد.

جمع بندی

مقاطع تحصیلی در کشور استرالیا به مدارس و آموزش عالی تقسیم می‌شود. دوره تحصیلی در مدارس استرالیا ۱۳ سال به طول می‌انجامد و به صورت کلی و عمومی هر سال به ۴ ترم تقسیم می‌شود. سال تحصیلی مدارس در استرالیا از اواخر ژانویه تا اواسط دسامبر ادامه دارد. در دانشگاه‌های استرالیا بسته به مقطع تحصیلی طول دوره متفاوت است و به صورت عمومی دانشگاه این کشور دو ترمی هستند و ترم پاییز و بهار مشغول به فعالیت می‌باشند. شما بسته به مقطع تحصیلی و موسسه و یا دانشگاه مورد نظر خود می‌توانید زمانبندی مناسبی را جهت ارائه مدارک برای ادامه تحصیل در این کشور انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق فرم ارزیابی تحصیلی با ما در یونیک ویزا در تماس باشید.

About مهدی کیوانی

مهدی کیوانی هستم، وکیل سازمان مهاجرتی یونیک ویزا فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه ویکتوریا و دارای مجوز فعالیت از سازمان مارا (Migration Agents Registration Authority )، با شماره ثبت MARN 2217813 میباشم. در طول سالهای متوالی فعالیت در حوزه اخذ ویزاهای استرالیا تمام تلاش خود را به کار گرفته ام تا بهترین خدمات را به کلاینت های گرامی ارائه دهم. تمامی پرونده‌های موکلین مستقیماً زیر نظر اینجانب بررسی میگردد تا درخواست ویزا مطابق به روز ترین قوانین و با کمترین میزان ریسک ثبت گردد.
در مقالاتی که منتشر میکنم سعی دارم تا اطلاعات مهم و اصلی که برای مهاجرت نیاز دارید را بصورت رایگان و موثق در اختیارتان قرار بدهم.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران