شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

AQF استرالیا

یکشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۱
نویسنده:

 AQF  استرالیا چیست؟

AQF مخففAustralian Qualification Framework  ، به معنای چارچوب ملی جهت تشخیص و معادل سازی مدارک تحصیلی در استرالیا است. AQF در سال ۱۹۹۵ معرفی شد.  دولت استرالیا چارچوب مدارک تحصیلی استرالیا (AQF) را طراحی کرد تا اطمینان حاصل کند که مدارک تحصیلی در سراسر کشور همگام سازی شده ‌است و نشان دهنده استانداردهای بالای آموزشی در این کشور است.

اهداف AQF

به وسیله چارچوب AQF کلیه مدارک تحصیلی استرالیا تنظیم می‌شود و همچنین قوانین روشنی در مورد سطح تحصیلات هر عنوان مدرک تحصیلی ارائه می‌شود. به این ترتیب هر مدرک به طور کلی به مدرک بعدی در چارچوب آموزشی منتهی می‌شود. وجود یک سیستم استاندارد ملی برای مدارک تحصیلی به این معنی است که مسیر روشنی برای دانش‌آموزان که قصد ادامه تحصیل دارند وجود دارد. همچنین انتقال مدارک بین موسسات آموزشی مختلف را بسیار آسان تر می کند، زیرا هیچ سردرگمی ناشی از عناوین مختلف مدرک و سطوح تحصیلی وجود ندارد. علاوه بر این در چارچوب AQF زمانی که دانش آموز تنها بخشی از یک مدرک تحصیلی را تکمیل می‌کند، دانشنامه موفقیت مربوط به آن بخش صادر می‌شود. اهداف AQF به طور خلاصه به شرح زیر است.

 • در نظر گرفتن تنوع آموزشی حال حاضر و آینده
 • توسعه نتایج آموزش و کمک به عملکرد اقتصاد ملی
 • حمایت، توسعه و حفظ مسیرهای در دسترس برای آموزش
 • ارائه چارچوبی کلی برای سیاستها و مقررات، در سراسر بخش آموزش و پرورش
 • افزایشرتحرک ملی و بین المللی دانشجویان، فارغ التحصیلان و کارمندان
 • مطابقت با استانداردها و چارچوب‌های آموزشی بین المللی
تحصیل در استرالیا

سطوح AQF

AQF دارای ده “سطح” است که نشان از پیچیدگی این چارچوب دارد. در استرالیا، AQF چارچوب آسانی را از سطوح و مدارک دوره‌های آموزشی ارائه می‌کند، که همگی نتایج یادگیری و شغلی خاص خود را دارند. وجود این چارچوب اجازه می­دهد تا به آسانی مسیر رسیدن به یک مدرک تحصیلی را دنبال کنید و همچنین نحوه ارتباط آنها با یکدیگر را نشان می‌دهد. در AQF، ۱۰ سطح تحصیلی تعریف شده وجود دارد که سطح ۱ از نظر نتایج و الزامات یادگیری کمترین سختی را دارد و سطح ۱۰ پیچیده‌ترین و بالاترین سطح صلاحیتی است که یک فرد می‌تواند در استرالیا دریافت کند. انتظارات از فارغ التحصیلان هر دوره و سطح بر اساس دانش، مهارت ها و کاربردهای همان دوره می­باشد.

ده سطح AQF

سطح AQF نوع مدرک
سطح ۱ گواهی سطح ۱ (Certificate I)
سطح ۲ گواهی سطح ۲ (Certificate II)
سطح ۳ گواهی سطح ۳ (Certificate III)
سطح ۴ گواهی سطح ۴ (Certificate IV)
سطح ۵ دیپلم (Diploma)
سطح ۶ دیپلم پیشرفته

فوق دیپلم

سطح ۷ مدرک لیسانس
سطح ۸ مدرک لیسانس افتخاری

مدرک فارغ التحصیلی (تحصیلات تکمیلی)

مدرک دیپلم (تحصیلات تکمیلی)

سطح ۹ مدرک کارشناسی ارشد (تحصیلات تکمیلی)
سطح ۱۰ مدرک دکترا

 

سطح ۱: دوره‌های سطح ۱ شامل دوره‌های گواهی I می‌باشد. طبق گواهی I دانش آموزان با دانش، درک و مهارت‌های پایه واجد شرایط هستند. دوره‌های سطح ۱ اغلب در دوره‌های پیش از کارآموزی (Pre-Apprenticeships) دیده می‌شوند. دوره‌های گواهی I به عنوان شروع مسیری برای مقاطع بالاتر استفاده می شوند. این دوره‌ها معمولا بین ۶ ماه تا ۱ سال طول می کشد.

سطح ۲: مدارک سطح ۲ شامل دوره های Certificate II است. این دوره‌ها کمی بیشتر از دوره‌های Certificate I و با دانش و مهارت‌های گسترده‌تری در دسترس هستند. دوره‌های Certificate II نیز حدود ۶ ماه تا ۱ سال طول می کشد و یک گزینه عالی برای مدارک بالاتر است.

سطح ۳: گواهی III صلاحیت سطح ۳ AQF است. فارغ التحصیلان این دوره می‌توانند طیف وسیعی از دانش و مهارت‌ها را در محل کار به کار گیرند. دوره های Certificate III ممکن است ۱ تا ۲ سال طول بکشد و حتی برخی از آنها گزینه‌های آموزشی طولانی مدت در محل کار را دارند که از ۲ سال بیشتر به طول می‌انجامد.

سطح ۴: سطح ۴ بالاترین سطح گواهی است. این گواهینامه‌ها بسیار تخصصی تر هستند و فارغ التحصیلان، مهارت‌ها و دانش بسیار بیشتری از سطح ۳ دارند. این گواهی طیف وسیعی از صنایع را دربر می‌گیرد و ممکن است ۶ ماه تا ۲ سال طول بکشد.

سطح ۵: طبق این گواهی، آموزش‌هایی را در زمینه‌های مختلف به افراد ارائه می دهد و به دانش آموزان امکان یادگیری  مهارت‌های پیشرفته ای را می‌دهد و آنها می‌توانند در یک محیط فراحرفه ای کار کنند. دیپلم دوره سطح ۵ به این معنی است که افراد عمق بیشتری از دانش را فراگرفته‌اند.

سطح ۶: این گواهی پیشرفته زمان کمتری را برای تکمیل نیاز دارد، معمولاً ۱سال ونیم و در دوره کاردانی ۲ سال طول می‌کشد.

سطح ۷: مدرک لیسانس رایج‌ترین دوره در سطح دانشگاه است. طی این دوره دانش آموزان برای کار حرفه ای و مسیرهای کار تحقیقاتی آماده می‌شوند. افراد در این دوره سطح بالایی از دانش و اصول نظری را فرا می‌گیرند.

سطح ۸: دوره‌هایی که به عنوان سطح ۸ طبقه بندی می‌شوند به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دارای دانش تخصصی باشند. اغلب افراد دارای این مدرک بر کارهای نظری و کارهای تحقیقاتی تمرکز دارند. مدارک افتخاری یک سال طول می‌کشد و دیپلم فارغ التحصیلی در این دوره ۱ تا ۲ سال طول می کشد. تمام دوره‌های سطح ۸ نیاز به مدارک یا تجربه قبلی هستند.

سطح ۹: دوره‌های کارشناسی ارشد به دانشجو اجازه می‌دهد تا مجموعه‌ای از دانش پیشرفته را در زمینه‌های مختلف برای تحقیق به کار گیرد. این دوره‌ها باید پس از مدرک لیسانس طی شوند و ممکن است بین ۱ تا ۲ سال به طول بی‌انجامند.

سطح ۱۰: دکترا بالاترین سطح مدرکی است که می‌توانید در استرالیا کسب کنید و طیف قابل توجهی از دانش تخصصی را ارائه می‌دهد . اغلب در صنایع تحقیقاتی و همچنین زمینه‌های پزشکی و علمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

مدارک AQF بر اساس بخش آموزش

چارچوب صلاحیت استرالیا یا AQF شامل تمام زمینه‌های آموزشی در استرالیا است، مانند:

 • مدارس
 • TAFE استرالیا
 • دانشگاه ها
 • موسسات VET
 • RTO ها
 • موسسات آموزشی خصوصی

 

بخش مدارس بخش آموزش و پرورش حرفه ای (VET) بخش آموزش عالی
گواهینامه تحصیلات متوسطه ارشد (۲ سال) دیپلم حرفه ای (۱ تا ۲ سال) مدرک دکترا (۳-۴ سال)
گواهی فارغ التحصیلی حرفه ای (۰.۵-۱ سال) مدرک کارشناسی ارشد (۱-۲ سال)
دیپلم پیشرفته (۱.۵-۲ سال) دیپلم فارغ التحصیل (۱-۲ سال)
دیپلم (۱-۲ سال) گواهی فارغ التحصیلی (۰.۵-۱ سال)
گواهی IV  (۰.۵-۲ سال) مدرک لیسانس (افتخاری) (۱ سال)
گواهی III  (۱-۲ سال) مدرک لیسانس (۳-۴ سال)
گواهی II (۰.۵-۱ سال) مدرک کاردانی (۱.۵-۲ سال)
گواهی I (۰.۵-۱ سال) دیپلم (۱-۲ سال)

 

دانشجویان بین المللی و AQF

AQF مزایایی بسیار زیادی برای دانشجویان بین المللی دارد. AQF امر جستجوی دوره‌ها را بسیار ساده‌تر می‌کند، به دلیل اینکه عناوین مدرک در سراسر استرالیا یکسان است. این بدان معنی است که شما می‌توانید بر روی یافتن بهترین دوره و موسسه برای نیازهای خود تمرکز کنید، بدون اینکه نیازی به صرف زمان برای بررسی معنای هر عنوان مدرک داشته باشید. دانشجویان بین‌المللی که مدارک تحصیلی خود را در AQF تکمیل می‌کنند، همچنین می‌توانند شرایط ورود به مدارک بالاتر را به درستی شناسایی کنند.

تحصیل در استرالیا

AQF همچنین به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی کشور استرالیا را در سراسر جهان کمک می‌کند و درک سطح تحصیلات هر مدرک استرالیایی را برای کشورهای دیگر آسان می‌کند. تعداد محدودی دوره وجود دارد که بخشی از AQF نیستند و برای دانشجویان بین المللی نیز در دسترس هستند، مانند دوره‌های پایه و بریجینگ، این دوره‌ها برای کمک به دانش‌آموزان برای برآوردن شرایط ورود به دوره و دریافت مدرک AQF می‌شود، طراحی شده‌اند.

تضمین کیفیت

مقررات و قوانینی برای تضمین کیفیت و سازگاری بخش آموزش بین المللی استرالیا وضع شده است. طبق قانون خدمات آموزشی برای دانشجویان خارج از کشور (ESOS 2000)، مؤسساتی را که دوره‌های آموزشی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند ملزم می‌کند که استانداردهای ملی سازگار در کیفیت آموزش، امکانات و خدمات را رعایت کنند. این قانون تضمین می‌کند که دانشجویان بین‌المللی همان استاندارد آموزشی را با دانشجویان استرالیایی دریافت می‌کنند. علاوه بر این، موسساتی که مایل به ارائه آموزش به دانشجویان بین المللی هستند، باید در پروسه دولت استرالیا تحت (سیستم ثبت نام موسسات و دوره های آموزشی کشورهای مشترک المنافع برای دانشجویان خارجی CRICOS) ثبت نام کنند. ثبت نام در CRICOS مؤسسات را ملزم می کند که نشان دهند که مدارک آنها مطابق با استانداردهای استرالیا است. دانشجویان بین المللی باید وب سایت CRICOS را به دقت بررسی کنند تا مطمئن شوند که دوره‌ای که می‌خواهند مطالعه کنند ثبت شده است.

جمع بندی

چارچوب AQF در سال ۱۹۹۵ به تصویب دولت استرالیا رسیده‌است، تمام مدارک تحصیلی در کشور استرالیا طبقه‌بندی خاصی دارند و تمام افراد ملزم به رعایت ترتیب این چارچوب هستند. اینکار برای سهولت و یکپارچه سازی تمام مدارک تحصیلی در سطح کشور استرالیا است، به همین دلیل دانشجویان بین المللی نیز باید قبل از در خواست ادامه تحصیل یا شروع تحصیل خود در استرالیا اقدام به معادل سازی مدرک خود کرده و بعد از این امر به دنبال دانشگاه و رشته‌ی مورد نظر خود در این کشور باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان می‌توانید از فرم‌ ارزیابی ویزای تحصیلی استفاده نمایید.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران