شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

گواهی نامه رانندگی در استرالیا

دوشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۱
نویسنده:

مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه رانندگی در کشور استرالیا

در کشور استرالیا هر ایالت و منطقه قوانین راهنمایی و رانندگی خاص خود را دارد که میبایست آنها را رعایت نمایید، اما مدارک مورد نیازدر تمامی ایالت ها یکسان است. از جمله مدارک مورد نیاز می توان به :

تکمیل اپلیکیشن فرم مورد نظر،عکس متقاضی ، پرداخت شهریه مورد نیاز (که در هر ایالت مبلغ آن متفاوت است) ، انجام تست بینایی و  سلامت  اشاره کرد.

همچنین برای دریافت گواهینامه میبایست به حداقل سن مد نظر هر ایالت رسیده باشید. به عنوان مثال محدودیت سنی برای دریافت گواهینامه رانندگی  در ایالت ویکتوریا ۱۸ سال، در ایالت های شمالی ۱۶ سال و ۶ ماه و در برخی مناطق و ایالت های دیگر ۱۷ سال می باشد.

در بیشتر ایالت های استرالیا افراد می توانند از سن ۱۶ سالگی به عنوان راننده در حال تعلیم (Learner Driver) و تحت نظارت یک راننده مجرب شروع به رانندگی نمایند.

ویزای استرالیا

نحوه استفاده از گواهینامه رانندگی سایر کشورها در استرالیا

اگر گواهینامه رانندگی خود را از کشوری به جز استرالیا دریافت نموده اید باید بدانید که قوانین مرتبط با استفاده از گواهینامه سایر کشورها  در داخل استرالیا در هر ایالت  متفاوت است. به طور کلی میتوان گفت که  شما اجازه رانندگی در خاک استرالیا با گواهینامه رانندگی که از کشور خودتان دریافت کرده‌اید را در صورتی که به صورت موقت در داخل خاک استرالیا هستید را دارید.
ولی اگر قصد دارید به استرالیا مهاجرت نمایید و در این کشور زندگی کنید، پیش از اقدام برای دریافت گواهینامه رانندگی استرالیایی خود می توانید‌ از گواهینامه رانندگی که در کشور خود دریافت نموده اید برای مدت ۳ ماه استفاده نمایید (در ایالت ویکتوریا به مدت ۶ ماه).

نکته: توجه داشته باشید بعضی ایالتها از شما می‌خواهند تا برای یک گواهینامه موقت استرالیایی اقدام نمایید.
درنظر داشته باشید که اگر گواهینامه شما به زبان انگلیسی نیست، حتما باید ترجمه رسمی گواهینامه به زبان انگلیسی را به همراه داشته باشید. (با مهر ناتی یا دادگستری و وزارت امورخارجه)

 

دریافت یا معادل سازی گواهینامه رانندگی پس از مهاجرت به استرالیا

در این قسمت به بررسی قوانین گواهینامه رانندگی در دو ایالت پر طرفدار استرالیا که بیشترین متقاضیان ایرانی پس از مهاجرت به استرالیا در آنها ساکن میشوند یعنی ایالت NSW (به مرکزیت سیدنی) و ایالت VIC (به (مرکزیت ملبورن) میپردازیم.

قوانین گواهینامه رانندگی در ایالت NSW بعد از مهاجرت به استرالیا

اگر از ایالتی دیگری در استرالیا قصد نقل مکان به ایالت NSW را داشته باشید و یا از کشور دیگری قصد مهاجرت استرالیا و این ایالت را دارید باید بدانید گواهینامه رانندگی فعلی شما حداکثر تا سه ماه قابل استفاده است و پس از آن میبایست گواهینامه رانندگی این ایالت را دریافت نمایید. طبق قانون استرالیا متقاضی نمیتواند همزمان گواهینامه دو ایالت استرالیا را داشته باشد.

پس از مهاجرت به استرالیا برای دریافت گواهینامه باید حداقل ۱۶ سال داشته باشید.

چنانچه پس از مهاجرت به استرالیا در این ایالت اقامت دائم نخواهید داشت ولی بیش از سه ماه در این ایالت خواهید بود میتوانید  برای گواهینامه یTemporary Overseas Visitor licence اقدام نمایید.

اگر گواهینامه رانندگی از ایران دارید پس از مهاجرت به استرالیا گواهینامه معادلی که در ایالت NSW دریافت میکنید:

نوع گواهینامه نوع گواهینامه و شرایط مورد نیاز در NSW
گواهینامه ای که از زمان اخذ آن کمتر از ۱۲ ماه میگذرد Provisional P1 driver licence

آزمون تئوری و عملی ممکن است خواسته شود.

گواهینامه ای که از زمان اخذ آن بیشتر از ۱۲ ماه و کمتر از سه سال میگذرد Provisional P2 driver licence

آزمون تئوری و عملی ممکن است خواسته شود.

گواهینامه ای که از زمان اخذ آن بیشتر از سه سال میگذرد گواهینامه رانندگی بدون محدودیت

آزمون تئوری و عملی ممکن است خواسته شود.

 

خدمات اخذ گواهینامه ی رانندگی در استرالیا

کلیه ی افراد پس از مهاجرت به استرالیا می بایست نسبت به تهیه ی گواهینامه ی رانندگی از طریق اداره ی راهنمایی و رانندگی (RTA) اقدام کنند.

در مرحله ی اول می بایست موفق به دریافت آئین نامه (L) شوند ؛ و در مرحله ی دوم امتحان شهری را با موفقیت پشت سر بگذارند. که در انتها RTA   به شما گواهی P قرمز می دهد که دارای محدودیت هایی می باشد برای مثال حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر می باشد. سپس در صورتِ مجاز بودن بعد از یکسال تبدیل به P  سبز می شود (حداکثر سرعت مجاز ۱۰۰ کیلومتر) .اگر این روند ادامه پیدا کند بعد از پایان یکسالِ دیگر شما موفق به دریافت Full license می گردید.

قابل توجه کلیه ی مهاجرین به استرالیا :

۱- اگر شخصی بیش از سه سال گواهی نامه ی معتبرِ یکی دیگر از کشور ها را داشته باشد می تواند پس از مهاجرت به استرالیا با تسلیم ترجمه ی معتبر آن توسط اداره ی مترجمین رسمی استرالیا (NAATI)  پس از گذراندن امتحان آئین نامه و شهری مستقیما به Full license  برسد.

۲- کلیه ی افرادی که با اقامت دائم وارد استرالیا می شوند حداکثر ۶ ماه پس از تاریخ ورود به خاکِ استرالیا می توانند با گواهینامه بین المللی یا ترجمه ی رسمی گواهینامه ی کشور مبدا رانندگی کنند.

قوانین گواهینامه رانندگی در ایالت ویکتوریا بعد از مهاجرت به استرالیا

پس از مهاجرت به استرالیا و سکونت  درایالت ویکتوریا برای دریافت گواهینامه رانندگی این ایالت باید حداقل ۱۸ ساله باشید. برای تبدیل گواهینامه رانندگی ایرانی خود به گواهینامه این ایالت پس از مهاجرت به استرالیا ، نیاز به قبولی در دو آزمون تئوری و یک آزمون عملی رانندگی دارید. نتایج آزمون های  برای ۱۲ ماه معتبر است و  اگر  در این بازه گواهینامه خود را دریافت نکنید میبایست مجددا در آزمون ها شرکت نمایید.

آزمون عملی شامل سه بخش است:

۱- چک کردن امور مربوط  به قبل از شروع رانندگی (به عنوان مثال بررسی کمربندهای ایمنی و …)

۲- ۱۰ دقیقه رانندگی در ترافیک با چالش کم

۳- ۲۰ دقیقه رانندگی در شرایط ترافیکی شلوغ تر و با چالش بیشتر

 

چنانچه از ویزاهای اقامت دائم  برای مهاجرت به استرالیا استفاده نموده اید و در ویکتوریا حضور دارید،  ، می توانید با گواهینامه رانندگی خارجی (در صورتیکه منقضی نشده باشد و همچنان دارای اعتبار زمانی باشد)  به شرح زیر رانندگی نمایید:

شش ماه از تاریخی که برای اولین بار وارد استرالیا شده اید اید (در صورتی که ویزای دائم  برای مهاجرت به استرالیا قبل از ورود شما به استرالیا صادرشده باشد)

شش ماه از تاریخی که ویزای دائم برای شما صادر شده است (اگر ویزای اقامت دائم در استرالیا برای شما صادر شده باشد(.

در پایان دوره زمانی شش ماهه برای رانندگی نیاز به اخذ گواهینامه رانندگی از ایالت ویکتوریا خواهید داشت.

 

 

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران