شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

نحوه صدور و تمدید گواهینامه شاغلین خارج از کشور

سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱
نویسنده:

با توجه به عدم وجود هر گونه مراجع رسمی و بانک اطلاعاتی برای دستیابی به آمار و اطلاعات رسمی از ایرانیان شاغل در خارج از کشور مشتمل بر تعدادو میزان پراکندگی آماری در کشور های خارجی، نوع مشاغل تحت تصدی آنان و همچنین در راستای نیل به اهداف و اجرای آن بخش از سیاست های دولت تدبیر و امید در زمینه ایجاد بستر لازم به منظور برخورداری ایرانیان شاغل در خارج از کشور از حمایت ها و مزایای مصوبات قانونی از اواخر سال ۹۲ موضوع گواهی نامه شغلی با موافقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پی گیری و به منظور اجرای تکالیف صریح قانونی و بهره مندی ایرانیان شاغل در خارج از کشور از مزایای قانونی، سایت بانک اطلاعات ایرانیان شاغل در خارج از کشور به نشانی الکترونیکی www.shgovahi.mcls.gov.irدر تاریخ ۹۳/۹/۱۵ ایجاد و شروع به فعالیت نموده است. ایرانیان شاغل در خارج از کشور که فاقد گواهی نامه شغلی هستند و یا تاریخ اعتبار گواهی نامه شغلی آنان به پایان رسیده می توانند با مراجعه به سایت مذکور به ثبت درخواست خود به همراه ارائه مدارک لازم اقدام نمایند.

کلیه ایرانیان شاغل در خارج از کشور که به صورت مستقل و یا از طریق دفاتر کاریابی غیردولتی خارجی به خارج از کشور عزیمت نموده اند ، می توانند از بخش ” ثبت نام فردی ” به سامانه وارد و نسبت به ثبت اطلاعات اقدام و گواهینامه شغلی دریافت نمایند . البته صدور و اعطای گواهینامه شغلی در گذشته نیز سابقه دارد و در اوایل دهه هفتاد و به مدتی محدود (طی سال­های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳) از سوی وزارت کار و امور اجتماعی وقت فقط برای برخی از ایرانیان شاغل در کشورهای حوزه خلیج فارس گواهینامه شغلی تحت عنوان کارنامه شغلی صادر و اعطاء گردیده است.

مزایا و معافیت­های قانونی دارندگان گواهینامه شغلی :

* معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور برای دارنده گواهینامه شغلی و افراد تحت تکفل در صورتی که اطلاعات آن­ها در گواهینامه شغلی قید شده باشد اشاره کرد.

* هماهنگی­های لازم با گمرک جمهوری اسلامی ایران به منظور برخورداری دارندگان گواهینامه شغلی از معافیت­های گمرکی (فعالیت ورود ابزار کار به کشور توسط دارنده گواهینامه شغلی) انجام شده است.

*براساس ابلاغیه سازمان تأمین اجتماعی مبنی بر الزام شعب سازمان مذکور برای دریافت لیست و حق بیمه آن دسته از نیروهای کار ایرانی شرکت­های صادرکننده­ی خدمات فنی و مهندسی که در خارج از کشور شاغل و دارای گواهینامه شغلی می­باشند، شرکت­های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی همچنین نیروهای مستقل کار ایرانی در خارج از کشور نیز می­توانند در صورت تمایل نسبت به عقد قرارداد با سازمان تأمین اجتماعی به منظور واریز حق بیمه به صورت اختیاری اقدام نموده و از مزایای بازنشستگی و برخی پوشش­های حمایتی سازمان مذکور برخوردار گردند.

مراحل ثبت­ نام :

متقاضیان مستقل برای ثبت­نام در ابتدا باید در سامانه shgovahi.mcls.gov.ir وارد بخش ثبت­نام مستقل شوند و در بخش اطلاعات پایه کلیه اطلاعات مورد نیاز پر نمایند.

لازم به توضیح است که ثبت اطلاعات فیلدهای ستاره­دار در این بخش الزامی است و تا زمانی که بخش اطلاعات پایه به طور کامل و دقیق تکمیل نگردد، ورود به بخش افراد تحت تکفل امکان­پذیر نیست.

پس از این مرحله ورود به بخش افراد تحت تکفل به طور کامل و بارگذاری مدارک هویتی افراد تحت تکفل متقاضی است.

مرحله بعد نیز ورود به بخش سابقه کار، ثبت اطلاعات مورد نیاز و بارگذاری مدارک دال بر اشتغال متقاضی در خارج از کشور می­باشد.

اما نکته مهم و قابل توضیح این است که کلیه متقاضیان مستقل گواهینامه شغلی به استثناء ایرانیان شاغل در کشورهای کویت و قطر (که وابستگان محترم کار در نمایندگی­های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مذکور مستقر می­باشند) می­بایست کلیه مدارک مدارک شغلی را قبل از مراجعه به سامانه، به تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اشتغال خویش برسانند ( ممهور به مهر و امضاء نمایندگی) و الزاماً در فرآیند ثبت­نام فقط مدارک تأییدشده از سوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را در سامانه بارگذاری نمایند و همچنین آن دسته از متقاضیان مستقل که تاکنون در سامانه ثبت­نام نموده­اند ولیکن مدارک هویتی و شغلی خویش را در سامانه بارگذاری ننموده­اند می­بایست مدارک مذکور را به تأیید نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اشتغال خویش رسانیده و سپس از طریق لینک ویرایش نسبت به اصلاح تغییرات احتمالی اطلاعات ثبتی و بارگذاری مدارک تأییدشده از سوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند.

اما در رابطه با متقاضیان شرکتی اولین مرحله ورود مقام مسئول از سوی شرکت صادرکننده خدمات فنی و مهندسی به بخش ثبت­نام افراد شرکتی است.

در ادامه نیز باید با ورود به بخش اطلاعات پایه، کلیه اطلاعات مورد نیاز نیروی کار اعزامی از سوی شرکت به خارج از کشور درج شود و عکس نیروی کار نیز بارگذاری شود.

برای این افراد نیز تا زمانی که بخش اطلاعات پایه به­طور کامل و دقیق تکمیل نگردد، ورود به بخش افراد تحت تکفل امکان­پذیر نیست.

ورود به بخش افراد تحت تکفل و درج اطلاعات کلیه افراد تحت تکفل نیروی کار و درج اطلاعات سابقه کار از مراحل دیگر است که پس از این مراحل مقام مسئول از سوی شرکت صادرکننده خدمات فنی و مهندسی باید به انجمن صنفی صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مراجعه کنند و مدارک و مستندات مربوط به فعالیت شرکت در خارج از کشور و اعزام نیروی کار را ارائه دهد.

نکات مهم:

۱)متقاضیان فردی به استثناء ایرانیان شاغل در کشورهای استرالیا ، کانادا ، ترکیه و عمان می بایست قبل از بارگذاری مدارک و مستندات اشتغال در خارج از کشور در سامانه ، به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اشتغال ، جهت به تایید رساندن مدارک اشتغال خویش مراجعه نمایند.

۲ ) اطلاعات آن دسته از کارکنان شرکت های ایرانی صادرکننده خدمات فنی و مهندسی که در خارج از کشور اشتغال دارند ، توسط مقام مسئول در هر شرکت و از بخش ” ثبت نام شرکتی ” در سامانه ثبت می گردد .

۳)گواهینامه شغلی تنها در صورت واریز مبلغ ۳۰۰/۰۰۰ و یا ۲۰۰/۰۰۰ریال به ترتیب به عنوان هزینه صدور و یا تمدید گواهینـامه شغلی توسط متقاضی دریافت گواهینامه شغلی به شماره حساب ۴۰۰۱۰۱۸۶۰۱۰۱۷۹۹۲ به نام “خزانه” نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، ثبت کامل اطلاعات و بارگذاری مدارک لازم صادر می گردد.

نحوه تحویل گواهینامه ­های شغلی صادرشده به متقاضیان :

گواهینامه­های شغلی متقاضیان مستقل در کشورهای کویت و قطر توسط وابستگان کار مقیم در نمایندگی­های جمهوری اسلامی ایران در این دو کشور صادر و به متقاضیان واجد شرایط تحویل می­گردد و در نظر است برای ایرانیان شاغل در کشورهای دیگر، گواهینامه­های شغلی از سوی دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی­ها صادر و به متقاضی در زمان حضور وی در ایران و یا یکی از بستگان درجه یک متقاضی با ارائه کارت شناسایی معتبر تحویل گردد.

همچنین برای متقاضیان شرکتی پس از تأیید اطلاعات هویتی و شغلی نیروی کار ایرانی شاغل در خارج از کشور ( اعزامی توسط شرکت­های صادرکننده خدمات فنی و مهندسی) از سوی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، گواهینامه­های شغلی توسط دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی­ها صادر و برای انجمن صنفی صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به منظور تحویل به شرکت­ها ارسال می­گردد.

14

شرایط دریافت گواهینامه شغلی برای نیروهای کار ایرانی در اقیانوسه:

ایرانیان شاغل در کشورهای استرالیا ، کانادا ، ترکیه و عمان بعد از ثبت اطلاعات پایه و افراد تحت تکفل در سامانه ، می بایست به دفتر هدایت و حمایت از نیروی کار ایرانی مستقر در کشور مقیم مراجعه و پس از ارائه مدارک و مستندات اشتغال خود ، گواهینامه شغلی را پس از صدور ، از دفتر مذکور دریافت نمایند . در حال حاضر دفتر هدایت و حمایت از نیروی کار ایرانی مستقر در کشور استرالیا دفتر کاریابی بین المللی کیان (شعبه سیدنی) به مدیریت آقای مهدی کیوانی میباشد. متقاضیان عزیز جهت کسب اطلاعات میتوانند از طریق آدرس ایمیل kian.jobagency@gmail.com با این دفتر در ارتباط باشند.

About مهدی کیوانی

مهدی کیوانی هستم، وکیل سازمان مهاجرتی یونیک ویزا فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه ویکتوریا و دارای مجوز فعالیت از سازمان مارا (Migration Agents Registration Authority )، با شماره ثبت MARN 2217813 میباشم. در طول سالهای متوالی فعالیت در حوزه اخذ ویزاهای استرالیا تمام تلاش خود را به کار گرفته ام تا بهترین خدمات را به کلاینت های گرامی ارائه دهم. تمامی پرونده‌های موکلین مستقیماً زیر نظر اینجانب بررسی میگردد تا درخواست ویزا مطابق به روز ترین قوانین و با کمترین میزان ریسک ثبت گردد.
در مقالاتی که منتشر میکنم سعی دارم تا اطلاعات مهم و اصلی که برای مهاجرت نیاز دارید را بصورت رایگان و موثق در اختیارتان قرار بدهم.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران