شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

ویزای ساب کلاس ۴۸۲ استرالیا

ویزای ۴۸۲ استرالیا یا TSS یک ویزای کاری و موقت محبوب است که در ادامه به شرایط آن و تغییرات اخیرش اشاره می‌کنیم.

ویزای ساب کلاس ۴۸۲ استرالیا چیست؟

ویزای ساب کلاس ۴۸۲ نوعی ویزای کار موقت برای کشور استرالیا است. این ویزا به نیروی کار ماهر اجازه می‌دهد که تحت شرایطی، به این کشور پا بگذارد و برای مدت حداکثر ۴ سال در یک مجموعه موردتایید به کار مشغول شود. ویزای ۴۸۲ استرالیا که با نام ویزای Temporary Skill Shortage، به‌اختصار TSS، هم شناخته می‌شود، برای پوشش کمبود نیروی کار متخصص در استرالیا ایجاد شده است. در این نوع ویزا، کارفرما در جایگاه اسپانسر یا حامی قرار می‌گیرد.

به‌طور خلاصه، بعضی مشاغل در استرالیا هستند که به تعداد کافی، نیروی استرالیاییِ واجد شرایط برای آن‌ها وجود ندارد. ویزای ۴۸۲ استرالیا با تسهیل ورود نیروی متخصص و ماهر خارجی به کشور، در حل این مشکل به کارفرمایان کمک می‌کند. مشاغل تحت پوشش این طرح، در فهرست مشاغل مهارت-محور استرالیا درج شده‌اند.

انواع ویزای ساب کلاس ۴۸۲ استرالیا

ویزای ساب کلاس ۴۸۲ سه نوع یا جریان ورودی (استریم) مختلف دارد:

 • جریان ویزای کوتاه مدت (Short-term visa stream): با این ویزا، نیروی ماهر می‌تواند برای حداکثر ۲ سال در استرالیا کار کند. درصورتی‌که الزامات تجارت بین‌الملل (International Trade Obligation) برقرار باشد، این مدت می‌تواند به ۴ سال هم برسد.
 • جریان ویزای میان مدت (Medium-term visa stream): این جریان به نیروی کار ماهر اجازه می‌دهد که تا حداکثر ۴ سال در استرالیا به کار بپردازد.
 • جریان «ویزای قرارداد کاری» یا «توافقنامه نیروی کار» (Labour Agreement visa stream): در این نوع ویزا، نیروی متخصص می‌تواند تحت توافقنامه‌ای کاری که میان دولت استرالیا و کارفرما بسته شده، در کشور کار کند.

 

لازم به ذکر است هر سه نوع ویزای فوق امکان دریافت اقامت دائم را برای متقاضی فراهم می‌کنند.

شرایط ویزای ساب کلاس ۴۸۲ استرالیا

شرایط لازم برای دریافت ویزای ساب کلاس ۴۸۲ عبارت است از:

 • حداقل ۲ سال سابقه کاری در شغل یا حرفه‌ای که فرد برای آن معرفی یا نامزد شده است
 • دارا بودن جاب آفر از سوی یک کارفرمای استرالیایی که مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا باشد
 • انجام اسسمنت یا ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی برای موقعیت شغلی موردنظر (در صورت نیاز)
 • ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی که پاسخ‌گوی حداقل‌های تعیین‌شده باشد
 • درصورتی‌که متقاضی در زمان تکمیل و ارسال درخواست، در استرالیا حضور داشته باشد: داشتن یک ویزای معتبر از نوع ساب کلاس ۰۱۰ (ویزای بریجینگ A)، ساب کلاس ۰۲۰ (ویزای بریجینگ B) یا ساب کلاس ۰۳۰ (ویزای بریجینگ C)
 • برخورداری از شرایط سلامت و عدم داشتن سوءپیشینه
 • برآورده کردن شروط جریان انتخابی. متقاضیان جریان کوتاه‌مدت باید شرایط ورود موقت به کشور را داشته باشند

درمورد مهارت متقاضی در زبان انگلیسی، فرد باید در یک آزمون زبان انگلیسی معتبر شرکت کرده و مدرک آن را دریافت کرده باشد. مدرک آیلتس (IELT)، پیرسون آکادمیک (PTE Academic) و کمبریج انگلیش پیشرفته (CAE) مدارک قابل‌قبول برای این ویزا هستند. مدرک تافل (TOEFL) برای آزمون‌هایی که از جولای ۲۰۲۳ به بعد برگزار شده اند تا اطلاع ثانوی مورد قبول نیست.

پیش‌نیازهای زبان انگلیسی برای ویزای ۴۸۲ استرالیا عبارتند از:

 • جریان کوتاه‌مدت: حداقل نمره کلی ۵ در آزمون آیلتس (نمره هیچ کدام از چهار مهارت ها کمتر از ۴.۵ نباشد) یا معادل آن در آزمون‌های دیگر
 • جریان میان‌مدت و توافقنامه نیروی کار: حداقل نمره آیلتس ۵ در هر یک از ۴ مهارت یا معادل آن در آزمون های دیگر. البته متقاضی دریک‌صورت از این الزام معاف خواهد بود: اینکه فرد شغلی متعلق به فهرست مشاغل استراتژیک میان‌مدت و بلندمدت استرالیا (MLTSSL) داشته باشد و بتواند مدرکی دال بر تحصیل تمام‌وقت و حداقل ۳ ساله به زبان انگلیسی، ارائه دهد. او باید این بخش از تحصیلات خود را در یک موسسه آموزش متوسطه یا عالی در کشورهای منتخب به اتمام رسانده باشد.

در کنار این موارد، کارفرمای استرالیایی هم باید شرایط و مجوزهای لازم را داشته باشد که در اینجا به این مسئله نمی‌پردازیم.

فرآیند تغییر ویزا در ویزای ساب کلاس ۴۸۲ استرالیا

کسانی که سابقه کاری دو ساله را ندارند، می‌توانند به سراغ گزینه‌های زیر بروند:

 • ویزای فعالیت موقت (Temporary Activity) یا ساب کلاس ۴۰۸: برای وضعیت‌های خاصی که دولت استرالیا تعیین کرده است. این ویزای موقت که در راستای کمک به «بازیابی اقتصادی» کشور بازنگری‌هایی در آن انجام شده، تا حداکثر ۱۲ ماه مدت دارد.
 • ویزای تعطیلات کاری (Working Holiday) یا ساب کلاس ۴۱۷ و ویزای تعطیلات و کار (Work and Holiday) یا ساب کلاس ۴۶۲: افراد دارای این ویزا فقط می‌توانند تنها برای یک کارفرما به مدت ۶ ماه کار کنند. این ویزا برای ایرانیان در دسترس نیست.
 • ویزای آموزش شغلی یا ساب کلاس ۴۰۷: این ویزا حداکثر ۲ سال زمان دارد. متقاضی باید در طول ۲۴ ماه منتهی به ثبت درخواست خود، حداقل ۱۲ ماه سابقه کار تمام وقت در زمینه شغلی مربوطه داشته باشد.

مدارک ویزای ساب کلاس ۴۸۲ استرالیا

در ادامه فهرست مدارک موردنیاز ویزای ۴۸۲ استرالیا را ملاحظه می‌کنید؛ با این توضیح که بسته به شرایط، ممکن است به مدارک دیگری هم نیاز داشته باشید:

 • مدرک یا گواهی مهارت در زبان انگلیسی
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تغییر نام (در صورت وجود)
 • شناسنامه یا گواهی تولد
 • نتیجه اسسمنت یا ارزیابی مدارک تحصیلی و شغلی. اگر ارزیابی از طرف اداره مهاجرت درخواست نگردد، متقاضی بایداین مدارک را ارائه دهد: مدارک تحصیلی، مدارک شغلی(نامه سابقه کار و ..)، مجوزها یا گواهینامه‌های اضافه بر مدارک تحصیلی و شغلی (مانند دوره‌های فنی حرفه ای و …) ، رزومه
 • گواهی سلامت
 • اثبات پوشش بیمه درمانی برای طول اقامت متقاضی در استرالیا
 • مدرک عدم سوءپیشینه برای تمام کشورهایی که متقاضی حداقل ۱۲ ماه را در آن‌ها سپری کرده است. ممکن است به تکمیل فرم ۸۰ یا فرم ۱۲۲۱ نیاز باشد
 • مدارک همسر یا شریک زندگی، شامل: اسناد هویتی و شخصی، گواهی ازدواج کنونی یا مدارک حاکی از زندگی مشترک دفاکتو (De facto)
 • مدارک تمام همراهان متقاضی، شامل: پاسپورت معتبر، گواهی تولد و مدارک هویتی و شخصی

آخرین آپدیت های ویزای ۴۸۲

اولین تغییر ویزای ۴۸۲ استرالیا که به آن اشاره می‌کنیم، قابل توجه متقاضیانی است که بعد از اول ژوئیه (جولای) ۲۰۲۳ درخواست ویزای ۴۸۲ را تکمیل و ارسال کرده‌اند. از این تاریخ، کف حقوقی که کارفرما باید به دارندگان جدید این نوع ویزا پرداخت کند، ۷۰ هزار دلار استرالیا است؛ درغیراین‌صورت با اعطای ویزای ۴۸۲ موافقت نخواهد شد. این مسئله را باید در تمدید این ویزا هم مدنظر داشته باشید.

همچنین مدتی پیش اعلام شد که آن دسته از دارندگان ویزای ۴۸۲ استرالیا که حرفه آن‌ها در فهرست مشاغل کوتاه‌مدت قرار دارد، درصورتی‌که برای حداقل ۳ سال برای کارفرمای خود کار کنند، شرایط درخواست برای ویزای ۱۸۶ و دریافت اقامت دائم را خواهند داشت.

پیش‌تر تنها دارندگان مشاغل میان‌مدت اجازه داشتند که ازطریق جریان «تغییر اقامت موقت» (TRT) برای اقامت دائم اقدام کنند؛ درحالی‌که امکان ورود مستقیم یا دایرکت اینتری ۱۸۶ هم برای آن‌ها وجود داشت.

دراین‌بین اخیراً اعلام شد که نهایتا تا پایان سال ۲۰۲۳، شرایطی فراهم می‌شود که تمام دارندگان ویزای ۴۸۲ بتوانند تنها در ازای ۲ سال کار برای یک کارفرما، برای ساب کلاس ۱۸۶ درخواست دهند و ازطریق TRT ویزای اقامت دائم دریافت کنند. البته هنوز نمی‌دانیم که این قانون دقیقا از چه زمانی اجرا خواهد شد. ضمنا محدودیت درخواست‌های ویزای TSS کوتاه‌مدت از خاک استرالیا نیز فعلا برداشته شده است.

 

یونیک ویزا همراه شما در مهاجرتشما را تا رسیدن به مقصد همراهی می کنیم!

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی یونیک ویزا، از آخرین اخبار، جدیدترین تغییرات قوانین مهاجرت و موقعیت های کاری و تحصیلی مهاجرت مطلع شوید!

آماده مهاجرت هستی؟! محاسبه گر آنلاین امتیازات