شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

مدرک زبان مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا

سه شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱
نویسنده:

در این مقاله به انواع مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا می‌پردازیم و به حداقل‌های نمره مدرک زبان برای استرالیا نگاهی می‌اندازیم.

مدارک زبان مورد تایید استرالیا

کسانی که قصد دارند برای کار یا تحصیل به استرالیا پا بگذارند، به‌جز در موارد استثناء، باید یکی از مدارک زبان انگلیسی موردتایید این کشور را داشته باشند.

دولت استرالیا مدارک زبان زیر را معتبر می‌داند؛ به‌شرطی‌که آزمون آن‌ها در یک مرکز معتبر انجام شده باشد. پس اگر برایتان سوال است که برای مهاجرت به استرالیا، آیا تافل هوم ادیشن معتبر است یا نه؟ باید بگوییم که متاسفانه خیر، آزمون‌هایی که در خانه برگزار شوند، فعلا قابل‌قبول نیستند. پس برای این منظور به سراغ آزمون‌هایی مانند تافل هوم ادیشن برای استرالیا نروید.

مدارک زبان معتبر برای مهاجرت به استرالیا عبارتند از:

 • آیلتس (IELTS)
 • پیرسون یا همان پی تی ای (PTE)
 • تافل (TOEFL iBT)*
 • کمبریج انگلیش (CAE یا همان C1 Advanced)
 • آزمون تخصصی زبان مشاغل علوم پزشکی (OET) برای متخصصان بهداشت‌ودرمان
 • آزمون مجدد تک مهارتی آیلتس (OSR) برای متقاضیان خاص**از ۲۶ ژوئیه ۲۰۲۳ (۴ مرداد ۱۴۰۲) تا اطلاع ثانوی، مدرک تافل (TOEFL iBT) برای دریافت ویزای استرالیا پذیرفته نمی‌شود. البته آزمون‌هایی که قبل از این تاریخ برگزار شده‌اند، یعنی ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۳ یا پیش‌ازآن، قابل‌قبول هستند.دولت استرالیا آن دسته از نتایج آزمون آیلتس را که شامل OSR می‌شود، به‌جز ساب کلاس ۴۷۶، ساب کلاس ۴۸۲ و ساب کلاس ۴۸۵، برای درخواست ویزای این کشور می‌پذیرد.

دولت استرالیا آن دسته از نتایج آزمون آیلتس را که شامل OSR می‌شود، به‌جز ساب کلاس ۴۷۶، ساب کلاس ۴۸۲ و ساب کلاس ۴۸۵، برای درخواست ویزای این کشور می‌پذیرد.

 

آزمون‌هایی که در حال حاضر مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا نیستند

آزمون‌های تافل مدرک TOEFL iBT که مخفف Test of English as a Foreign Language است از تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۲۳ تا اطلاع ثانوی برگزار می‌شوند مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا نیستند.

همچنین نتیجه آزمون‌هایی که به صورت آنلاین و یا در منزل انجام شده باشند نیز مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا نیست. از جمله:

 • IELTS Online (جنرال و آکادمیک)
 • IELTS Indicator
 • PTE Academic Online
 • OET@Home
 • TOEFL iBT – Home Edition

نمره زبان برای مهاجرت به استرالیا

زمانی که از مدرک زبان استرالیا صحبت می‌کنیم، اولین مسئله، دسته‌بندی اختصاصی سطح زبان افراد از نظر دولت این کشور است. دولت استرالیا میزان تسلط به زبان انگلیسی را به پنج سطح مختلف تقسیم کرده است که هرکدام برای نوع یا انواعی از ویزا مورد پذیرش هستند. این سطوح به‌ترتیب میزان تسلط از کم به زیاد، عبارتند از:

 • سطح کاربردی (Functional English)
 • سطح عملی (Vocational English)
 • سطح مسلط (Competent English)
 • سطح پیشرفته (Proficient English)
 • سطح عالی (Superior English)

توجه کنید که معادل فارسی این سطوح را ملاک قرار ندهید؛ چرا که این عبارت‌ها در منابع مختلف، متفاوت هستند. مثلا در بعضی موسسات، «کارراه‌انداز» را معادل Functional English می‌دانند یا برای Vocational English هم به‌جای «سطح عملی» از «سطح کاربردی» استفاده می‌کنند.

سطح Functional حداقل سطح مورد پذیرش برای مهاجرت به استرالیا است. در ادامه می‌بینیم که هر سطح، معادل چه نمره‌ای از آزمون‌های زبان انگلیسی است.

نمره آیلتس برای مهاجرت به استرالیا

اداره مهاجرت استرالیا هر دو نوع آیلتس جنرال و آیلتس آکادمیک را می‌پذیرد که البته نوع آن باید با ویزای درخواستی هماهنگی داشته باشد. جدول زیر نشان می‌دهد که برای قرارگیری در هر سطح، حداقل به کدام نمره آیلتس نیاز است:

سطح حداقل نمره آیلتس توضیح
Functional ۴.۵ (نمره کلی) کسب نمره تا حداکثر ۱۲ ماه پیش از درخواست ویزا
Vocational ۵ (برای هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از درخواست ویزا
Competent ۶ (برای هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از درخواست ویزا یا ارسال دعوتنامه (بسته به نوع ویزا)
Proficient ۷ (برای هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از ارسال دعوتنامه
Superior ۸ (برای هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از ارسال دعوتنامه

نمره pte برای مهاجرت به استرالیا

مدرک PTE هم از مدارک زبان پرطرفدار برای مهاجرت به استرالیا محسوب می‌شود. یکی از دلایل این محبوبیت، ساده‌تر بودن آن نسبت به آزمون آیلتس است.

در جدول زیر، حداقل نمره PTE برای رسیدن به سطوح زبان مدنظر دولت استرالیا را مشاهده می‌کنید:

سطح حداقل نمره PTE توضیح
Functional ۳۰ (نمره کلی) کسب نمره تا حداکثر ۱۲ ماه پیش از درخواست ویزا
Vocational ۳۶ (هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از درخواست ویزا
Competent ۵۰ (هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از درخواست ویزا یا ارسال دعوتنامه (بسته به نوع ویزا)
Proficient ۶۵ (هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از ارسال دعوتنامه
Superior ۷۹ (هر بخش) کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از ارسال دعوتنامه

نمره تافل برای مهاجرت به استرالیا

همان‌طورکه در بالا اشاره کردیم، استرالیا فعلا مدرک تافل را برای اعطای ویزا نمی‌پذیرد؛ مگر آنکه آزمون آن پیش از ۲۶ جولای ۲۰۲۳ برگزار شده باشد (و البته به‌شرط آنکه مدت اعتبار لازم را از نظر دولت استرالیا داشته باشد).

به‌هرحال نمره تافل مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا در جدول زیر درج شده است. دقت کنید که در بیشتر سطوح، برای هر مهارت به‌طور جداگانه کف نمره در نظر گرفته شده است. این مهارت‌ها را با حروف مخفف نشان داده‌ایم؛ یعنی: اسپیکینگ (S)، ریدینگ (R)، رایتینگ (W) و لیسنینگ (L).

سطح حداقل نمره تافل توضیح
L W R S
Functional نمره کلی ۳۲ کسب نمره تا حداکثر ۱۲ ماه پیش از درخواست ویزا
Vocational ۴ ۱۴ ۴ ۱۴ کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از درخواست ویزا
Competent ۱۲ ۲۱ ۱۳ ۱۸ کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از درخواست ویزا یا ارسال دعوتنامه (بسته به نوع ویزا)
Proficient ۲۴ ۲۷ ۲۴ ۲۳ کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از ارسال دعوتنامه
Superior ۲۸ ۳۰ ۲۹ ۲۶ کسب نمره تا حداکثر ۳ سال پیش از ارسال دعوتنامه

بهترین مدرک زبان برای مهاجرت استرالیا

درحال‌حاضر آیلتس و پی تی ای را می‌توانیم دو گزینه اصلیِ بهترین مدرک زبان برای مهاجرت استرالیا بدانیم. از یک طرف، اعتبار و پذیرش بالای آیلتس، جای بحث ندارد و از سوی دیگر، آسان‌تر بودن آزمون PTE، ولو در حد اندک، هم مزیت مهمی محسوب می‌شود. این را هم در نظر داشته باشید که در آزمون آیلتس، دو مهارت اسپیکینگ و رایتینگ توسط انسان بررسی می‌شود، ولی در پی‌تی‌ای تصحیح تماما توسط سیستم مکانیزه و هوش مصنوعی صورت می‌گیرد که تاثیر سلیقه برروی نمره را کاهش می‌دهد.

نهایتاً انتخاب بین این دو به شرایط فرد بستگی دارد، ولی به‌طورکلی متقاضیان مهاجرت اکثراً به آزمون pte برای استرالیا دید مثبت‌تری نشان می‌دهند.

سخن پایانی

همان‌طور که تا اینجای مقاله مشخص بود نمی‌توان گفت بهترین مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا چیست چون برای هر ویزا یک نوع مدرک زبان مورد نیاز است، در بالا اشاره کردیم که برای مهاجرت پزشکان مدرک OET نیاز است. همچنین کسانی که به دنبال گرفتن ویزای تحصیلی هستند بهتر است مدرک آیلتس بگیرند که باز برای هر مقطع تحصیلی (کارشناسی ارشد یا دکتر) نمرات متفاوتی را می‌طلبد.

نمره زبان برای هر مدرک زبان برای مهاجرت به استرالیا که برای اداره مهاجرت این کشور مورد قبول باشد متفاوت است مثلاً به صورت کلی حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به استرالیا ۶ است. برای اینکه بدانید چه مدرکی بگیرید بهتر است از کارشناسان یونیک ویزا در این باره مشاوره بگیرید.

منبع:

/immi.homeaffairs.gov.au

About مهدی کیوانی

مهدی کیوانی هستم، وکیل سازمان مهاجرتی یونیک ویزا فارغ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه ویکتوریا و دارای مجوز فعالیت از سازمان مارا (Migration Agents Registration Authority )، با شماره ثبت MARN 2217813 میباشم. در طول سالهای متوالی فعالیت در حوزه اخذ ویزاهای استرالیا تمام تلاش خود را به کار گرفته ام تا بهترین خدمات را به کلاینت های گرامی ارائه دهم. تمامی پرونده‌های موکلین مستقیماً زیر نظر اینجانب بررسی میگردد تا درخواست ویزا مطابق به روز ترین قوانین و با کمترین میزان ریسک ثبت گردد.
در مقالاتی که منتشر میکنم سعی دارم تا اطلاعات مهم و اصلی که برای مهاجرت نیاز دارید را بصورت رایگان و موثق در اختیارتان قرار بدهم.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران
 • سامان عظیمی شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

  سلام، برای رشته هایی مثل مدیر پروژه که برای ویزای اسکیل ورکر میخوان اقدام کنن آیلتس آکادمیک یا جنرال فرقی نداره؟

  • uniquevisa چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   هر دو نوع آزمون مورد قول است

 • سجاد پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲

  من دیپلم هستم و کار فنی و خاصی رو بلد نیستم چه مدرکی ب دردم میخوره pteیا آیلتس.

  • uniquevisa دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   برای دریافت مشاوره رایگان لطفا با ۰۲۱-۸۸۵۴۵۳۲۴ الی ۶ در ارتباط باشید