شماره تماس 021-88545324
UniqueVisa Logo

نوروز در استرالیا

نوروز در استرالیا چگونه برگزار می شود
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۲
نویسنده:

ایرانی در هرکجا که باشد فرهنگ، رسوم، غذا و جشن‌هایش را هم با خود می‌برد و نوروز پررنگ‌ترین سمبل فرهنگی ماست که ایرانیان استرالیا هم مانند دیگر هموطنان ما در هر کجای دنیا آن را جشن می‌گیرند. در این مطلب کوتاه نگاهی به برگزاری مراسم نوروز در استرالیا و برنامه‌های معمول خواهیم داشت.

ایرانیان مقیم استرالیا به‌خصوص ساکنین غرب استرالیا برای جشن نوروز کم نمی‌گذارند. اگر تازه به این کشور مهاجرت کرده‌اید و می‌خواهید از ایونت‌ها و کنسرت‌ها مطلع شوید می‌توانید از طریق سایت icwa.org.au که متعلق به ایرانیان ساکن در استرالیای غربی است از برنامه‌های نوروزی باخبر شوید.

اما عید نوروز در استرالیا همانند ایران برگزار می‌شود البته هوای تابستانی استرالیا هم رنگ و بوی دیگری به این جشن می‌بخشد بسیاری از ایرانیان و فارسی زبانان درست مانند زمانی که در ایران بودند در خانه‌هایشان سفره عید می‌چینند، کاشتن سبزه از مدتها قبل انجام شده است و همانند دیگر سفره‌های مرسوم نوروز سفره عید عناصر اصلی اش مانند سیر، سمنو، سنجد و سکه و …را دارد. مهمانی‌هایی هم در شب نوروز یا آخرهفته در خانه‌های ایرانیان ساکن استرالیا برگزار می‌شود تا خانواده و دوستان را دور هم جمع کند و رسم قشنگ عیددیدنی که در ایران هم بود را به جا بیاورند.

 اما رویدادها و جشن‌های هم اجرا می‌شود که بعضی از آنها توسط محفل ایرانیان ساکن در غرب استرالیا برگزار می‌شود. جامعه ایرانیان استرالیا هر ساله برای نوروز برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک می‌بیند که می‌توانید آن را در تابلوی اعلانات این سایت ببینید . برنامه‌های جشن نوروز ایرانیان استرالیا شامل رقص ایرانی، موسیقی و پذیرایی است. بلیط‌ این مراسم‌ها از مدت‌ها قبل پیش‌فروش می‌شوند از همه‌ی اینها گذشته این جشن‌ها زمان خوبی برای تجدید دیدارها، دوستی‌ها و آشنایی با ایرانیان ساکن استرالیا است. 

جشن نوروز در استرالیا

برنامه‌های نوروزی در استرالیا شامل ایونت‌ها و مهمانی‌های هم هستند که در زیر نمونه‌هایی از آن نوشته شده است:

 بازارچه نوروزی: در این بازارچه محصولات و اجناسی برای عید نوروز یا … به فروش می‌رسد

خیریه نوروزی: بعضی از ایرانیان با اجاره دادن غرفه و برگزاری ایونت‌ها درصدد انجام امور عام‌المنفعه مثل جمع کردن پول برای کودکان ایرانی هستند تا بتوانند هزینه‌ی تحصیل آنها را پرداخت کنند این هزینه معمولاً برای خرید دفتر و مداد و دیگر چیزهای مورد نیاز کودکان برای مدرسه خرج می‌شود. 

برگزاری مراسم‌های ایرانی: روزهای نوروز در رستوران‌های ایرانی در سیدنی و ملبورن حال و هوای دیگری دارد، موسیقی دلپذیر و شورانگیز ایرانی با سرو غذاهای مخصوص شب عید، ایرانیان دور از وطن را گرد هم می‌آورد تا ساعاتی خوش و خاطره‌انگیر را در کنار هم بگذرانند.

کنسرت‌های موسیقی: گروه‌های موسیقی ایرانی از کشورهای دیگر و حتی ایران در این روزها به استرالیا می‌آیند تا با اجرای برنامه‌های مفرح موسیقی و جشن به این روزها رنگ دیگری ببخشند. این کنسرت‌ها از دو هفته قبل تا دوهفته بعد هم برگزار می‌شود.

در نهایت این رسم مهمان‌نوازی ایرانیان است که در هرکجا که باشیم پررنگ است، ایرانیان عاشق رنگ‌های شاد، نوروز، عمونوروز، بهار و ترنم لحظه‌های زیبای موسیقی ایرانی هستند. اگر در این مراسم‌ها شرکت کرده یا خواهید کرد برای ما از تجربیات خود بنویسید.

لطفا دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه کاربران

یونیک ویزا همراه شما در مهاجرتشما را تا رسیدن به مقصد همراهی می کنیم!

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ی یونیک ویزا، از آخرین اخبار، جدیدترین تغییرات قوانین مهاجرت و موقعیت های کاری و تحصیلی مهاجرت مطلع شوید!

آماده مهاجرت هستی؟! محاسبه گر آنلاین امتیازات